Blahopřání  novému  prezidentovi

26. 1. 2013

Vážený pane prezidente,

 

volby skončily, hlasy jsou sečteny. Zvyk si žádá blahopřát vítězi. Přijměte proto blahopřání i ode mě. A to navzdory skutečnosti, že nejsem Vaším voličem a nikdy jsem jím nebyl. Navzdory zásadním názorovým rozporům, které nás dělí, přeji Vám a hlavně naší zemi všechno nejlepší.

 

Je známo, že jste orientován silně ve prospěch Evropské unie. Nezapomeňte však prosím na text prezidentského slibu podle platné Ústavy: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

foto Pavel Kohout

Přestože mohou vzniknout otázky, co to znamená „v zájmu všeho lidu“, zbytek slibu je jasný. Slibujete věrnost této republice a žádné jiné. Neslibujete věrnost Evropské unii ani jakémukoli jinému státu či mezinárodní organizaci. Neslibujete ani věrnost politické straně, jíž jste předsedou, ani žádné konkrétní osobě, jakkoli blízké.

 

I kdyby si vaše vědomí a svědomí upřímně myslelo, že je v zájmu všeho lidu předat co nejvíce pravomocí do Bruselu a pomáhat své straně ve volbách do Poslanecké sněmovny příští rok, nemůžete tak činit. Bylo by to porušení slibu.

 

Naše země zažila během 20. století několik hlav státu, které neunesly břemeno své povinnosti. Císař František Josef I. svévolně nahnal tento národ do nesmyslné vražedné války. Prezident Edvard Beneš selhal v roce 1948 pod tlakem komunistů. (Jeho chování v roce 1938 je sporné, byť podle některých názorů omluvitelné.) Prezident Emil Hácha legitimizoval nacistickou okupaci naší země a prezident Ludvík Svoboda pro změnu okupaci sovětskou.

 

A i když v současné době nám nehrozí válka ani vojenská okupace, nejsme úplně v bezpečí a ochráněni ode všech hrozeb. V moderní době jde spíše o bezpečnostní rizika finančního a právního charakteru. Stále jde však o rizika, která nelze zanedbat.

 

Mějte prosím toto všechno na paměti. Prezidenta Masaryka. Ten se pro svobodu této země vzdal bezpečného a pohodlného života penzionovaného rakouského profesora. Ve věku 64 let odešel do exilu, aniž by úspěšný výsledek jeho úsilí byl jakkoli jistý. Svoboda této země byla drahá - ale je možné ji ztratit jedním podpisem pera. Mějte to prosím na paměti.

 

S přáním mnoha úspěchů,

 

Pavel Kohout

Británie vs. Brusel

Británie vs. Brusel

Konflikt Británie s francouzsko-německo-bruselským blokem byl bohužel nevyhnutelný. Vyplývá z hluboké civilizační odlišnosti Británie a určité části evropského kontinentu.

celý článek >>>

Krysy na vládě

Krysy na vládě

Rozšířené zasedání NERVu k zákonu o veřejných zakázkách. Ty jsou již dlouho bolestí této země. Kdyby se podařilo zavést trochu lepší hospodaření, každoroční rozpočtový deficit státu by mohl být menší o desítky miliard.

celý článek >>>

Menší zlo

Menší zlo

Ponížený a demoralizovaný volič nadává v hospodě na ty grázly, které volil. A v příštích volbách je zvolí znova. Jak je to možné? Díky magii „menšího zla“.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD