Chudoba  a  chemie

19. 10. 2015

Nedávno jsem dostal otázku v souvislosti s poslední Nobelovou cenou za ekonomii. Otázka zněla takto:

 

Mezinárodní studie varují, že se sociální nůžky mezi lidmi na této planetě neustále rozevírají. Mělo by se proti tomuto jevu nějak bojovat, a pokud ano, tak jakým způsobem? Kdy je podle vás příjmová nerovnost nebezpečná a kdy naopak žádný problém nepředstavuje? A je podle vás dnešní boj proti chudobě efektivní?

 

Vřele souhlasím s názorem čerstvého laureáta Nobelovy ceny za ekonomii, profesora Anguse Deatona. Podle něho nelze tvrdit, že vyšší nerovnost je automaticky dobrá a absolutní rovnost ideální. „Nerovnost je vedlejším produktem úspěchu a rozhodně nechcete uškrtit úspěch,“ říká Deaton.

Tento názor je podpořen i faktem, že mnoho zemí zaznamenalo pokles nerovnosti v dobách, kdy se jim ekonomicky nedařilo. Vynecháme-li bývalé socialistické země, Kubu a Severní Koreu, nejnižší míru nerovnosti zaznamenávala například Velká Británie v 70. letech, kdy se jí ekonomicky dařilo zdaleka nejhůře v novodobé historii. Totéž platí pro Argentinu: pokles ekonomické výkonnosti v poválečném období byl doprovázen výrazným „zlepšením“ nerovnosti, neboť boháči a vyšší střední vrstvy valem chudli. Nakonec ovšem zchudli všichni.

 

Nicméně problém nerovnosti má ještě jiné rozměry než přerozdělování, daně a sociální dávky. V mnoha zemích na světě je hlavní příčinou chudoby špatná výživa. Nemyslím nedostatek bílkovin nebo živin obecně. Jde o stopové prvky.

 

Například nedostatek jódu a železa poškozuje inteligenci rozsáhlých populací nebo i celých národů. Existují rozsáhlé vědecké studie, které klíčový vliv těchto prvků na vývoj mozku potvrzují teoreticky i empiricky. Ale jsou i méně známé problémy. Slyšeli jste někdy o chronické otravě fluorem? Vsadil bych se, že nikoli.

 

V našich končinách je fluoru spíše nedostatek a v zájmu zdravé zubní skloviny se přidává do zubních past. V některých amerických městech se přidával i do pitné vody. Již se nepřidává: zjistilo se, že může mít velmi neblahé vedlejší účinky.

 

Těmito vedlejšími účinky se má na mysli chronická otrava fluorem v pitné vodě. Způsobuje poruchy nervového systému a masový pokles IQ populací rozsáhlých geografických oblastí, včetně severní Afriky a Středního východu. Způsobuje tudíž i války a chudobu, neboť toto vše je funkce nižšího IQ. Podíváme-li se na mapu světa, zjistíme, že otrava fluorem je běžná v problémových zemích a oblastech. Například v severní Africe a na Blízkém Východě. Nejhorší je v tomto směru situace v pásmu Gazy. (Vzniká hypotéza, že mimořádná tvrdohlavost obyvatel tohoto kusu země souvisí s chronickou otravou fluorem, ale patrně to nebude jediný faktor.)

 

Otrava fluorem se vyskytuje i v Austrálii a v Číně, ale naštěstí pro tyto země jen v určitých lokalitách. Byly to právě čínské studie z 90. let a z nedávné doby, které poukázaly na nižší IQ u školních dětí z oblastí postižených chronickou fluorózou. Podobné studie z Íránu tuto souvislost potvrdily. Nejde jen o děti: studie z oblastí, které jsou průmyslově znečištěny, potvrdily, že IQ může v důsledku této otravy klesat i u dospělých osob.

Země s výskytem endemické fluorózy v důsledku nadbytku fluoridů v pitné vodě

december 1999
otrava fluorem

Máme nadbytek spasitelů tohoto nešťastného světa, ale málokdo z nich si povšiml, že stovky milionů lidí trpí v důsledku nedostatku nebo přebytku významných stopových prvků. Je to smutné tím spíše, že o problému se ví již nějaký ten pátek.

Sýrie podle Agathy Christie

Sýrie podle Agathy Christie

Sýrie je plná fanatických sekt všeho druhu, jež jsou ochotny si navzájem podřezat pro dobrou věc krky.

celý článek >>>

Finance, nacionální socialismus a terorismus

Finance, nacionální socialismus a terorismus

Mezi skutečnými uprchlíky, kteří si zaslouží ochranu, proudí do Evropy neidentifikovatelné množství lidí, jejichž názory a úmysly mohou být naprosto libovolné.

celý článek >>>

Tisíc let smůly

Tisíc let smůly

Evropa dělá všechno možné, aby svoji dosavadní toleranci a svobodu projevu co nejvíce osekala, neboť jsme demokraté a musíme ctít všechny názory. Včetně těch, které volají po odstranění demokracie a po odstranění tolerance.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD