Koho  (ne)volit:  Zeman

15. 1. 2013

Prezidentské volby pokračují druhým kolem. Kterého z obou kandidátů budu volit? A proč?

 

Nejprve jejich stručné charakteristiky. Začněme od konce abecedy.

 

Miloš Zeman, má-li prostor v televizi, dokáže být zábavný. Role moderátora politických pořadů by mu seděla rozhodně mnohem více než bezbarvému Václavu Moravcovi. A to je přesně jediná politická úloha, kde bych Zemana viděl s potěšením.

foto Pavel Kohout

Co mám proti němu? Za prvé, ležérně levicový postoj k daním. Vybírá se málo na odvodech do průběžného penzijního systému? Žádná starost. Prostě zvýšíme daně (maskované jako „sociální pojištění“) a je to. Pat a Mat ve světě financí.

 

Že se systém beztak začne hroutit za pár let - a kvůli vyšším daním ještě rychleji - nikoho na levici nezajímá. To už bude ve funkci někdo jiný.

 

Za druhé, různé podivné aféry z jeho premiérského období. Kauzu Falkon Capital už nikdy nikdo nevyšetří, nikdy nikdo nebude obviněn. Vše proběhlo řádně podle zákona a není tudíž co žalovat. Přesto škoda pro tuto zemi byla obrovská a navíc nešlo o jedinou aféru.

 

Ale budiž, toto je již minulost. Budoucnost je důležitější. A jakou budoucnost vidí Miloš Zeman pro Česko a pro Evropu?

„Já jsem eurofederalista. Já bych si dokázal představit nejen evropskou ekonomickou vládu, já bych si dokázal představit evropskou vládu an sich,“ odpověděl Zeman na dotaz, zda by si dokázal představit společnou ekonomickou vládu Evropské unie, jak o ní již několikrát hovořil evropský prezident Herman Van Rompuy. „Začal bych ministrem zahraničí, který už v podstatě existuje, a pokračoval bych ministrem obrany. Jakmile by byla provedena harmonizace daňové soustavy, pokračoval bych evropským ministrem financí,“ vyjmenoval úřady Zeman.

 

Pro všechny, kteří stále neslyší, která bije:

  • Jednotná evropská zahraniční politika by znamenala vždy vycházet vstříc politickému islámu, neboť hlasité a agresivní menšiny v některých západoevropských zemích se hlásí o slovo. Pokládejte mě klidně za xenofoba, ale já nechci mít z Evropy Eurábii. Názor nezměním dříve, než v Rijádu postaví synagogu.
  • Jednotná vláda v mnohonárodnostním kontinentu by nutně nemohla být demokratická. Vícenárodnostní demokracie nikdy a nikde nefungovala dobře jinde než ve Švýcarsku. Kdekoli jinde vedla k separačnímu pnutí, následně ke vleklé politické krizi a konečně k rozpadu. Jedině diktatura nebo tradiční monarchie dokáže udržet více národů pohromadě násilím: Sovětský svaz, Jugoslávie, Rakousko-Uhersko...
  • Harmonizace daňové soustavy by nutně musela znamenat zvýšení daní. Byl by to smrtící úder nejen pro českou ekonomiku. Pro srovnání: umíte si představit, že by si evropské banky domluvily poplatky na celoevropské úrovni a tento kartel by pak byl prosazen zákonem? Umíte si představit, že by totéž provedli telefonní operátoři? Dodavatelé elektřiny a plynu? Výrobci automobilů, potravin, čehokoli? Evropská komise volá po konkurenci ve všech druzích cen - což je správné - ovšem nikoli u ceny za civilizaci. Tak totiž někteří definují, co to vlastně jsou daně. Zde se mluví o harmonizaci - a ve skutečnosti se tím rozumí ustavení kartelové dohody na mezivládní úrovni.

Jinými slovy, Zeman nabízí něco, co nedovedu popsat společensky přijatelným termínem. Nechtěl bych žít v teoretických Spojených státech evropských, protože by se v praxi mnohem více podobaly Svazu evropských socialistických republik.

 

Znamená to, že Zemana nelze volit za žádných okolností? Počkejte na hodnocení jeho protikandidáta. Ale rozhodujte se sami.

 

Pokračování zítra.

O co jde ve volbě prezidenta

O co jde ve volbě prezidenta

Lze si představit i různé situace, kdy ČNB „proevropsky“ spolupracuje v tom smyslu, že posílá desítky miliard na „záchranu“ eura, a to jen proto, aby si pár vyvolených zajistilo teplá místečka v Bruselu či v centrále ECB.

celý článek >>>

Než půjdete volit

Než půjdete volit

Koho asi bude volit Marek Dalík, Pavel Bém, Roman Janoušek? Richard Háva z Omnipolu nebo Vlasta Parkanová? A koho Miroslav Kalousek? Koho bude volit Miroslav Šlouf? Chcete se svojí volbou zařadit do této vybrané společnosti?

celý článek >>>

Proč Franz

Proč Franz

Proč Franz? Protože je to jediný možný kandidát. Kdo touží, jako většina ostatních kandidátů, po evropské federaci, nemůže složit slib věrnosti této republice, ledaže by lhal.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD