Evropa,  náš  domov?

6. 4. 2013

Vlajka EU na Pražském hradě prý nic neznamená. Prý je to jenom symbol. Jenom symbol?

 

Kdyby symboly nic neznamenaly, pak by jedny nebyly zbožňovány a jiné by nebylo třeba zakazovat. Symbol krutého popravčího nástroje starých Římanů najdete na nejčestnějším místě v každém křesťanském chrámu. Naopak symbol slunce, štěstí a prosperity původem ze staré Indie je dnes zakázán ve všech evropských zemích pod hrozbou trestního stíhání.

Paříž, foto Pavel Kohout

Symboly mají význam, protože mají sílu. Mají sílu, protože ovlivňují myšlení lidí.

 

Vliv má proto i modrá vlajka s dvanácti hvězdami do kruhu, která nyní visí nad Pražským hradem. Názory na ni se mohou samozřejmě lišit.

 

Pesimisté mohou tvrdit: „Vyvěsit vlajku nad nějakým územím vždy znamenalo symbol jeho dobytí a závislosti. Nacistická vlajka nad Pražským hradem, v první řadě. Vzpomeňme dále na snímek vztyčení americké vlajky nad ostrovem Iwo Jima. Anebo fotografii sovětské vlajky nad berlínským Reichstagem. Naopak po dobytí Bagdádu si Američané netroufli vyvěsit svoji vlajku, aby nebyli vnímáni jako dobyvatelé. Jsme kolonií či provincií Evropské unie - pokud nechceme použít ošklivé slovo protektorát.“

 

Optimisté mohou naopak tvrdit: „Konečně už nejsme jen maličká zemička uprostřed Evropy, která nemá ani moře. Nyní jsme součástí většího celku. Evropská unie není cizí mocnost - jsme to přece my sami. Můžeme se vydat do Berlína, Paříže, Madridu, Atén, Rigy, Stockholmu, Londýna - a stále jsme doma. Poprvé v evropské historii je něco takového možné, no není to báječné?“

 

Připomíná to vtip, který mi vyprávěl můj desetiletý syn. Rodiče mají dvě děti. Jeden syn je optimista, druhý pesimista. Pesimistické dítě dostane k narozeninám hromadu dárků, aby mu aspoň trochu zlepšily náladu. Na každém najde nějakou kritickou chybu: Lego se poztrácí, autíčko sežere moc baterií, medvídek je moc malý, kolo příliš velké, fotoaparát je zastaralý, iPad má malou paměť... Deprese, beznaděj, deprese.

 

Za pár týdnů má narozeniny optimistické dítě. Rodiče, aby naivního syna naučili, že život není vždycky peříčko, mu přichystají dosti drsné překvapení: místo dárků jen hromádku hnoje.

 

Malý optimista uvidí hromádku a zajásá: „Hnůj! Paráda! To znamená, že někde poblíž musí být poník!!“

 

Pokud jde o Evropskou unii, její ekonomické výkony během posledních deseti let jasně ukazují, že někde poblíž musí být celé stádo poníků.

 

Ale dost vtipů.

 

Pokud jde o otázku, jestli naším domovem je Česko nebo Evropa, věci se mají asi takto. Můžete mít rádi třeba Paříž a cítit se tam jako doma. Skutečně doma tam ovšem budete teprve tehdy, až si to o vás budou myslet sami rodilí Pařížané. Ne dříve. Vlajka nevlajka. Nevím, jestli jednou v daleké budoucnosti vznikne společný evropský národ, ale žádný magický symbol to nezařídí předčasně.

 

A kdo se sám staví do podřízené role, JE podřízený.

Moje odpověď

Moje odpověď

Za neštěstí Kypru může převším slepá víra, že chybnému naložení s penězi může zabránit něco jiného než osobní zodpovědnost.

celý článek >>>

O zadluženém Nizozemí

O zadluženém Nizozemí

Holanďané jsou nejzadluženějším národem v eurozóně. Banky drží ve svých bilancích téměř 400 miliard euro v hypotečních úvěrech.

celý článek >>>

Stát, bezpečný dlužník

Stát, bezpečný dlužník

Během válek a krizí se vždy ukáže, který věřitel je silný a spolehlivý – a který přestane splácet v důsledku finanční slabosti. Tak tomu bylo vždy během lidské historie. Až do 20. století.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD