Hácha  versus  Kriegel

25. 11. 2012

Než začnou prezidentské volby, zamyslete se pořádně nad jednou otázkou. Představte si, že váš kandidát - ať už je to kdokoli - se dostane do situace, kdy bude pod nátlakem. Na jedné straně jednacího stolu sedí český prezident. Na straně druhé je někdo, kdo se jej snaží přimět k podpisu sliby, výhrůžkami, lichotkami, nadávkami, uplácením, zkrátka všemi prostředky.

 

K podpisu smlouvy, která bude jednoznačně nevýhodná pro Českou republiku. Nemusí jít zrovna o odstoupení pohraničí nebo o souhlas s pobytem okupačních vojsk. Může jít o něco méně dramatického. Například o závazek, že Česká republika do týdne pošle na účet jisté mezinárodní organizace libovolný peněžní obnos na základě pouhé žádosti. Bez nároku na kontrolu, k čemu tyto prostředky budou formálně určené a jak s nimi bude skutečně nakládáno. Anebo o jinou, podobnou smlouvu, která bude škodlivá pro tento stát. Možností je mnoho. Vždy je mnoho možností, jak lze udělat nenapravitelnou škodu.

 

Jistě, jde o situaci, která v rámci dosavadního ústavního systému vlastně ani nemůže nastat, neboť o smlouvách tohoto typu český prezident nerozhoduje. Ale formálně vzato, v Berlíně v roce 1939 Hácha také neměl ústavní pravomoc svěřit osud českého národa do rukou Říše. Přesto se tak stalo.

 

Češi a Slováci měli v moderní historii mnoho politiků, kteří selhali při konfrontaci s nátlakem: Edvard Beneš, Emil Hácha, Alexander Dubček, Iveta Radičová, abychom jmenovali jen několik nejznámějších jmen. Žádný z nich nebyl zlý člověk, až na Háchu se těšili slušné oblibě mezi lidem. Přesto všichni zklamali a skončili jako tragické postavy historie.

 

Na druhé straně jsme měli i pár hrdinů. Václav Havel, který se nechal pro názor zavřít. Václav Klaus, kterého sice dnes již nikdo nezavírá, ale je ostrakizován nemalou částí tzv. intelektuální veřejnosti.

 

A také František Kriegel, který v roce 1968 jako jediný člen československé vlády odmítl podepsat moskevské protokoly a o něco později jako jeden ze čtyř poslanců odmítl podepsat souhlas s tzv. dočasným pobytem sovětských vojsk na českém území:

 

„Odmítl jsem podepsat tzv. Moskevský protokol. Odmítl jsem to proto, že jsem v tomto protokolu viděl dokument, který všestranně svazoval ruce naší republice. Odmítl jsem jej podepsat proto, že podepsání se dělo v ovzduší vojenského obsazení republiky, bez konzultace s ústavními orgány a v rozporu s cítěním lidu této země… Hlasoval jsem proti ratifikaci smlouvy o dočasném pobytu vojsk na našem území… Tato smlouva o dočasném pobytu vojsk na našem území postrádá základní náležitost řádné smlouvy, tj. dobrovolnost… Smlouva byla podepsána nikoliv perem, ale hlavněmi děl a samopalů.“ - František Kriegel, Projev na zasedání ÚV KSČ, podzim 1968

 

Můžeme nesouhlasit s Krieglovým životním názorem komunisty (samozřejmě, dnes víme o komunismu více než lidé před rokem 1948), ale jeho postoj budí respekt. Statečný muž uprostřed desítek a stovek slabochů a zbabělců. Kdybychom měli tehdy více podobných lidí, sedmdesátá a osmdesátá léta možná nemusela být tak potupná, nudná a zoufalá. Odvaha je ctnost, která dává životu důstojnost a smysl.

 

Co myslíte, který z nynějších kandidátů má potenciál zachovat se spíše jako Beneš nebo Dubček? Nebo dokonce jako Hácha? Anebo naopak jako František Kriegel? Kdo z nich je silná osobnost a kdo se bude navždy držet při zdi?

Tajnosti Rothschildů, tajemství Kellerovo

Tajnosti Rothschildů, tajemství Kellerovo

Ostuda sociologa: manipulace s fakty a nevěrohodné zdroje. Intelektuální celebrita si hraje na velkého vědce, a přitom zachází s fakty jako prase.

celý článek >>>

Co se ještě stane, když se nic nestane?

Co se ještě stane, když se nic nestane?

Sny o dosažení životní úrovně Německa jsou dávno zapomenuty.

celý článek >>>

Zhoubná spirála

Zhoubná spirála

Snaha kompenzovat vysoké daně levnými úvěry a různými dotacemi byla patrně největším omylem, kterého se řada vlád dopustila. Je to něco jako šlapat zároveň na plyn a na brzdový pedál.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD