Investovat  na  Východě  nebo  na  Západě?

1. Rozvíjející se ekonomiky, zvláště Čína a Asie, mají v letošním roce podle IMF poprvé přispět ke světovému HDP více než polovinou (50,9 %), v dalších letech má tento podíl růst. Znamená to, že role těchto ekonomik ve světě stále roste, nebo je to jen důsledek bublin na jednotlivých trzích, zůstaneme-li u BRICS?

Je naprosto normální, že ekonomika, která byla dlouhodobě devastována izolací od světa, jako byla Čína od druhé poloviny 15. století do roku 1978, musí nutně růst, jakmile se otevře mezinárodnímu obchodu a investicím. Většinu času Číně vládli císaři s absolutní mocí a většinu času ji využívali k absolutnímu potlačení pokroku všeho druhu. Pak přišel Mao Ce Tung a během několika let úplně zničil vše. Čínská kultura přestala existovat během „kulturní revoluce“. Když se po roce 1978 začaly čínské poměry liberalizovat, není nic překvapivého, že velká země zbídačelá nepodařenými experimenty samovládců se začala rychle hospodářsky zvedat.

 

Něco částečně podobného platí i pro Indii v poněkud jiných souvislostech: stačilo několik reforem socialistických zákonů přijatých ještě britskou koloniální správou ve 30. letech - a najednou se indické ekonomice začalo dařit lépe.

 

Proč právě Britové zaváděli v Indii socialistické zákony, zejména v oblasti trhu práce? Protože to tehdy bylo moderní. Britská Dolní sněmovna by to však doma nedovolila, takže tehdejší „progresivní“ ekonomové z Fabiánské společnosti experimentovali aspoň s domorodci v koloniích. Moc jim to nevyšlo. (Fabiánská společnost stále existuje a stále chrlí chybné ekonomické analýzy.)

London, Westminster, foto Pavel Kohout

Vzestup asijských ekonomik je tedy do značné míry pouhý návrat k dlouhodobému normálu. Investiční a úvěrové bubliny mají ale také svůj význam. Čína dokázala pobláznit hodně západních investorů tím, že se údajně má stát budoucí světovou supervelmocí. Nyní jsou tito investoři hodně zklamáni, když vidí, jak špatné úvěry v čínských bankách rostou, zatímco čínské akcie klesají.

 

2. Co podle vás obecně vypovídá vyšší, resp. rostoucí podíl na světovém HDP?

 

Myslím, že HDP jako měřítko velikosti země se přeceňuje. Co záleží na tom, jestli Turecko má vyšší HDP než Švýcarsko? Půjdete si snad kvůli tomu koupit turecké hodinky, turecký lék nebo tureckou čokoládu? Uložíte si svoje peníze do turecké banky? Při veškerém respektu k této zemi a k jejímu hospodářství, neudělal bych ani jedno z výše uvedeného. Totéž platí pro Čínu.

Pokud jde o strategickou sílu v mezinárodní politice, ta se měří počtem letadlových lodí a atomových ponorek. A je jasné, kdo stále s přehledem vede. A dlouho bude.

 

3. Jak se díváte na BRICS? Už se jejich původní marketingový a investorský potenciál vyčerpal? (Čína i Indie zpomalily, ačkoliv zůstávají tahouny, co se týká růstu) Jsou BRICS tím, co bývaly (symbolem nástupu nových „východních“ ekonomik), nebo už je tato „značka“ úplně přežitá?

 

BRICS nebo BRIC či BRICKS - zkratka se může lišit, pokud počítáme i Jižní Koreu a Jižní Afriku - se pro investory stala módní značkou. Něco jako boty značky Crocs. Svého času se zdálo, že v nich bude chodit celý svět, ale pak hlavní móda opadla. Stejně tak akcie pod symbolem CROX. Od roku 2006 přinesly hodně vzrušení, vzestupy i pády, ale žádné dlouhodobé výnosy. S čínskými akciovými indexy je to podobné.

 

Firma Crocs existuje a je dokonce zisková, ale ta sláva jako v roce 2007 to už není. Mimochodem, když si dáte do grafu CROX a libovolný čínský akciový index, zjistíte, že hlavní bublina se nafukovala a praskla ve stejnou dobu s vrcholem v říjnu 2007.

 

4. Rizika zemí BRICS známe (Rusko - závislost na surovinách; korupce, bubliny; byrokracie, atd. atd.) - objevila se ale v uplynulém roce nějaká významná nová?

 

Čína je závislá na tisku peněz a na téměř neomezeném poskytování bankovních úvěrů. Všechny nectnosti, které se vyčítají Spojeným státům a evropským ekonomikám typu Španělska, platí pro Čínu rovněž a navíc násobně. Včetně falšování statistik, proti kterému někdejší řecká vláda působí takřka maloobchodním dojmem.

 

Žádná ekonomika na světě nedokáže vstřebat tak obrovskou peněžní a úvěrovou expanzi bez zlých následků. Čína je samozřejmě obrovská, takže expanze mohla trvat řadu let. Během té dlouhé doby rostl pocit, že vše je v nejlepším pořádku, že čínská vláda skutečně našla správný recept na jistoty a prosperitu, a že hospodářský růst lze prognózovat prostým protažením exponenciální křivky do budoucnosti.

Teď se ale ukazuje, že ani Čína nemá zázračný nový recept - že používala jen samé staré recepty. Tisk peněz a placení dluhů novými dluhy.

 

5. Zpomalují je nyní podle vás spíše jejich vnitřní problémy, nebo slabá poptávka ze Západu?

 

To jde jedno s druhým. Západ je vyspělejší, takže tam se dluhová krize projevila dřív. Na rozdíl od Číny ale Západ má výhodu v technickém náskoku. Když se podíváte, kdo je výrobcem nejnáročnějších součástek v elektronice a strojírenství, zjistíte, že Čína neumí skoro nic. Korea je v tomto směru mnohem pokročilejší. Nejdále jsou samozřejmě USA, Japonsko a Švýcarsko.

 

6. Kromě MIST se čas od času objeví zmínka i o jiných „nástupnických skupinách“ zemí, třeba Next 11, CARBS - mají podobné „značky“ šanci zopakovat úspěch BRICS? Vidíte vy osobně nějakou zemi, která by měla potenciál stát se druhou Čínou, Indií, Brazílií?

 

Určitě se na světě najdou nadějné ekonomiky, které budou lákat pozornost spekulantů a módních investorů. Když si ale srovnáte klady a zápory, po střízlivé analýze většinou zjistíte, že většina investičních „příběhů“ z rozvojových zemí je vyprávěná v přehnaně optimistické náladě. Když nějaká země dlouhodobě strádala různými ekonomickými a politickými problémy, máme opravdu věřit, že během pár let dá všechno do pořádku, odstraní byrokracii, korupci, podvody v účetnictví, zavede dobré školy a jiné instituce, a pak už bude následovat jen růst a prosperita? Nemyslím si to.

 

Nechci říkat, že každý investor musí být konzervativní a investovat jen do velkých akcií vyspělých trhů. Pokud budu toužit po vyšších rizicích a výnosech, je tu NASDAQ. Ten sice také občas trpí bublinami, ale má aspoň nějaký růstový potenciál založený na skutečném technickém a podnikatelském náskoku. Na NASDAQu bylo možné najít takové perly jako Apple nebo Google a mnoho dalších. Nic podobného v Číně nenajdete. Ani v Jihoafrické republice, Kolumbii nebo v Pákistánu.

 

Konečně, je možné se podívat kolem sebe, v blízkém okolí, jestli náhodou ve vašem městě není zajímavý projekt, který má dobrou myšlenku a hledá finance. Riziko je přítomno vždy, ale čínské riziko nemáte žádnou šanci poznat v detailu nebo dokonce ovlivnit.

 

Otázky kladla Tereza Holanová, Aktualne.cz

fotografie: Pavel Kohout
2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout
GAME DOWNLOAD