Jak  by  mohla  vypadat  nová  řecká  měna

30. 6. 2015

Jaký je nejpravděpodobnější scénář vývoje v Řecku?

 

Vše závisí na vůli politiků, která je nepředvídatelná. Pokud třeba kancléřka Merkelová, která financím vůbec nerozumí, dojde k názoru, že Řecko je třeba "zachránit" za každou cenu, bude se prostě zachraňovat. Ačkoli osobně si nemyslím, že je to vhodné.

 

Jsou vklady Řeků v bankách opravdu bezpečné, jak tvrdí politikové?

 

Kdyby vklady byly bezpečné, nebylo by třeba zavírat pobočky a omezovat výběry z bankomatů.

 

Jak mohou vypadat kapitálové kontroly a jak mohou dlouho trvat?

 

Tzv. kapitálové kontroly jsou vlastně limity na vývoz či zasílání měny do zahraničí. Jde o nepříliš dobrý překlad z angličtiny, správně bychom měli používat termín „omezení vnější převoditelnosti měny“. Ale kapitálové kontroly se již vžily a je to kratší termín.

 

V Československu jsme toto uspořádání měli od roku 1938 nepřetržitě až do 90. let, kdy bylo postupně zrušeno. V dřívějších dobách šlo vlastně o devizový příslib, kdy existovala domácí „měkká“ měna a o cizí tvrdou měnu bylo třeba žádat.

 

Situace, kdy kapitálové kontroly jsou zavedeny v rámci zóny společné měny, je na pováženou, ale není úplně unikátní. Již dříve podobný osud postihl Kypr poté, co paušálně zkrachovalo kyperské bankovnictví. Bylo to v roce 2013. Omezení převoditelnosti trvalo do letošního dubna, kdy se kyperské banky vzchopily, takže kapitálových kontrol nebylo třeba. Nutno dodat, že kyperské banky byly zachráněny jen proto, že stát prakticky zkonfiskoval nezanedbatelnou část úspor na účtech těchto bank.

 

Jak by mohla vypadat paralelní měna v Řecku? Šlo by o dluhopisy nebo pokladniční poukázky na euro?

 

Papírové peníze původně takto vznikly: jako dluhopisy či směnky na určitý váhový objem zlata nebo stříbra. Proto se například britské libře dodnes říká sterling neboli "ryzí stříbro". Pokud Řecko zavede směnky na eura, bude do podobné, ovšem s tím rozdílem, že tentokrát půjde o směnky na virtuální měnu. Pokrok nezná hranic.

 

Jak by nová měna mohla vzniknout? Umím si v první fázi představit papírky s nápisem „Na tuto směnku Národní banka Řecka zaplatí doručiteli obnos 100 euro“. Je možné přijmout v parlamentu zákon, který donutí obchodníky, aby tyto směnky přijímali namísto bankovek. Není ani nutné vymýšlet nové jméno. Říkalo by se třeba jen směnka nebo dlužní úpis, řecky chreostikó grammátio (χρεωστικό γραμμάτιο). Krátce chreostikó, to zní tak hezky, že.

 

Pochopitelně, že o tuto novou náhražkovou měnu by nebyl velký zájem a všichni by ji přijímali jen s nechutí a z nouze. Vznikl by nový tržní kurs, nejprve černý. Časem by nová měna dostala jméno, lepší grafické provedení a nový měnový kód, který by byl zaveden do bankovních a účetních systémů. Také by vznikl oficiální kurs nové měny k euru a zmizela by i zmínka o směnce na 100 euro. Během této doby by ale Řecko mohlo mít paralelní oběh dvou měn a formálně by vůbec nemuselo vystupovat z eurozóny. Paralelní měnový oběh není žádná neobvyklá věc v historii financí. Že může být zavedena nová měna a země přitom neopustí eurozónu, napadne málokoho, ale je to docela dobře možné. A pokud se Řecku bude dařit lépe, nová měna může být bez problémů zase stažena z oběhu.

O kolik by mohla devalvovat případná nová drachma?

 

Když se v roce 1992 dělilo Československo, některé české odhady měly za to, že slovenská koruna spadne na hodnotu jen asi třiceti českých haléřů. Nakonec to nebylo pro Slovensko tak hrozné, slovenská koruna poklesla jen asi o 20 procent. Domnívám se, že nová řecká drachma, bude-li zavedena, může klesnout asi na 60 až 70 centů (respektive 1,4 a6 1,7 za euro). Zpočátku možná hlouběji. Ale berte to prosím jen jako hodně spekulativní odhad.

 

Jak by bylo možné vyřešit problémy Řecka?

 

Nebylo by to tak těžké. Řecký sociální stát je štědřejší než stát ve Finsku, v Norsku nebo v Kanadě. Stačilo by vydělit sociální stát dvěma a odečíst byzantskou byrokracii, aby bylo možné podnikat. A potom nechat ekonomice asi tak dvacet let nerušeného vývoje. A hlavně nezvyšovat daně, jak si představuje levicová vláda. Každý levicový politik má představu, že podnikatelé mají ve svých garážích utajené tiskárny peněz, stačí je jen roztočit a o výnos se „spravedlivě“ rozdělit s moudrou vládou. Takže, drazí politici, není tomu tak. Ani v Řecku ani nikde jinde, my podnikatelé takovéto tiskárny nemáme.

ftalphaville.ft.com/2014/11/27/2053392/welfare-spending-across-the-oecd/

ftalphaville.ft.com/2014/11/27/2053392/welfare-spending-across-the-oecd/

Rozpadne se euro?

 

Samozřejmě, že ne. Proč by proboha mělo? A jak by se „rozpad eura“ měl uskutečnit? Šlo by to jedině tak, že se členské státy dohodnou, že zavádějí vlastní měny, ale to se pochopitelně nestane. Proč by mělo? Jedině válka byla v historii schopna ukončit fungování dřívějších měnových unií. Jaká je motivace pro členské země opustit společnou měnu? I pro ty nejslabší z nich by to bylo tak obrovské riziko, že si nikdo netroufne je podstoupit.

 

Ani Řecko doposud ani nechce vystoupit, a i kdyby tak učinilo, byla by to pro zbytek Evropy spíše úleva. O osud eura nemusíme mít starosti, spíše o osud zemí, pro které je tato měna příliš silná. Anebo o osud zemí, kde společná měnová politika způsobila bublinu špatných úvěrů. Ale to je již jiná kapitola.

Bankrot Řecka—pravděpodobný scénář

Bankrot Řecka—pravděpodobný scénář

• Není možné vyloučit Řecko z eurozóny, nejsou na to paragrafy v evropském právu.

celý článek >>>

Jak Německo ničí svoji budoucnost

Jak Německo ničí svoji budoucnost

Tisíce let tradice a evolučního vývoje lidstva byly pryč během jediného roku. Čertův vynález!

celý článek >>>

Všechno je jinak

Všechno je jinak

Většina údajných běženců přichází ze zemí, kde životní úroveň dlouhodobě roste.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD