Je  to  v  lidech?  Ale  kdepak.

Od dětství jsem nesnášel typickou výmluvu reálného socialismu: „je to v lidech“. Nesnáším ji dodnes.

 

Výmluva na „lidi“ je argumentem hlupáků a slabochů. Je v oblibě u měkkýšů a jiných studenokrevných živočichů, kteří se za všech režimů snažili plout s proudem.

Je to v lidech? Foto: Pavel Kohout

Floskuli „je to v lidech“ tradičně doprovází věrný společník: myčechování. „My Češi jsme holt národ, který si nedokáže vládnout sám.“ A tak dále. Že prý Rakušané to s námi uměli lépe. Nebo dokonce Hitler. A prý i za Brežněva byl aspoň pořádek.

 

Ale starou bačkoru. Staré Rakousko nikdo nepamatuje. Asi nebylo tak skvělé, když naši předkové měli dobré důvody bojovat za samostatnost se zbraní v ruce. Hitlera a Brežněva nebudu komentovat.

 

Ve skutečnosti je chování lidí určeno nastavením systému. Lidé reagují na podněty. Pokud podněty stimulují k podplácení a plýtvání, pak se bude podplácet a krást. Pokud politický systém umožňuje vyhandlovat si místo na kandidátní listině za protislužbu, bude se tak dít. Pokud systém vede ke schvalování nekvalitních zákonů s přílepky, budou vznikat legislativní paskvily.

 

Lidé se chovají, jak jim systém dovoluje. Východní Němci onehdy vyráběli trabanty a wartburgy. Jejich západní bratranci dělali mercedesy, bavoráky, audiny nebo přinejhorším volkswageny. Důvod? Odlišný politický a ekonomický systém. Totéž platí pro severní a jižní Koreu. Anebo pro velmi odlišný hospodářský vývoj v Chile a v Argentině, jejichž populace má stejné genetické, kulturní a jazykové kořeny. Mohli bychom pozorovat obrovský rozdíl mezi Finskem a etnicky blízkým Estonskem, které bylo ovládáno Sovětským svazem. Tchaj-wan je stále několikanásobně bohatší na obyvatele než Čínská lidová republika. A to nejsou všechny příklady.

 

Někteří jsou přesvědčeni, že dobrý politický systém má za cíl vyzvednout „kvalitní“ lidi do vedoucích pozic. Odtud plynou další námitky: Jak chcete dělat demokracii bez demokratů? Vždyť je třeba počkat, až se rozvine ta správná politická kultura! Anebo ještě lépe, je třeba dovézt politickou kulturu ze zahraničí, nejlépe z Bruselu, tam jí mají na rozdávání!!

 

Ale kdepak. Je to přesně opačně. Kvalitní kandidát se občas dostane vysoko i v našem systému. Jenže tam dlouho nevydrží. Buď se zkazí, nebo mlčí, nebo odejde, nebo je odstraněn.

 

Úkolem dobrého politického systému je zabezpečit, aby i potenciálně rizikoví, slabí a zkorumpovatelní politici se chtěli chovat dobře. Aby systém vytvářel tlak na správné chování. Aby existovala veřejná kontrola a zdravá politická konkurence. Aby systém vyloučil obchodování s funkcemi a volitelnými místy na kandidátních listinách. Také aby nebylo snadné vyštvat člověka, který se chová slušně. A samozřejmě, aby bylo možné potrestat nebo aspoň odvolat takového, který se „tam nahoře“ chová neslušně.

 

Příležitost dělá zloděje. Occasio facit furem, říká latinské přísloví. Nadčasový jev, známý ve všech lidských kulturách. Dobrý politický systém se pozná podle toho, že poskytuje minimum podobných příležitostí. Vždycky nějaké jsou, samozřejmě, ale v dobře postaveném systému je jich málo. Pokud je jich hodně, jedná se o konstrukční vadu systému a je třeba jej vyměnit.

 

Kategoricky odmítám rasistickou tezi, že „my Češi jsme podřadný národ, který si neumí vládnout a potřebuje nad sebou pevnou ruku“. Kdo tvrdí toto, nechť důsledně používá první osobu čísla jednotného: „Já jsem podřadný člověk, který si neumí vládnout“, a tak dále. Prosím. Každý má právo myslet si o sobě, co uzná za vhodné, ale ať přitom nepomlouvá své krajany.

 

Nevěřte travičům, kteří svádějí všechno na „lidi“. Je třeba změnit systém. Je třeba ho změnit, a to tak, aby poprvé v historii této země umožnil těm vysmívaným a ponižovaným lidem svobodně volit své zastupitele přímo. Samozřejmě, kromě jiných charakteristik, neboť opravdu není vše jen věcí volebního mechanismu.

fotografie: Pavel Kohout
2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout
GAME DOWNLOAD