Kalouskova  taktika

29. 1. 2013

Vládě hrozí další krize. Tentokrát si Miroslav Kalousek vzpomněl, že trvá na přijetí tzv. fiskálního kompaktu. Jakoby čistě náhodou po prohraných prezidentských volbách.

 

Je správný čas na přijetí fiskálního kompaktu? Některé evropské země se do něho příliš nehrnou. Britové si uměli spočítat, že tato smlouva nic neřeší a odmítli ji rovnou. Česko ji odmítlo mimo jiné proto, že se premiéru Nečasovi nelíbil styl jednání: tady máte text, ne, není třeba jej podrobně číst, nemusíte jej ani konzultovat s poradci, hlavně podepište, honem, honem.

foto Pavel Kohout

Kromě těchto dvou zemí ostatní členské státy podepsaly, ale řada z nich doposud neratifikovala: Švédsko, Belgie, Nizozemí, Lucembursko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko. Chudší země nechtějí doplácet na bohatší. Odpovědnější země nechtějí doplácet na ty méně odpovědné.

 

Když je řeč o odpovědnosti: všechny velké signatářské státy nesplňují dluhové kritérium, které si samy stanovily: Německo, Francie, Itálie, Španělsko. A mnohé další: Nizozemsko, Rakousko, Belgie, Portugalsko, a to není samozřejmě všechno. Pokud jde o kritérium rozpočtového deficitu, zde plní jen několik zemí: Švédsko, Finsko, Itálie, Německo, Estonsko. (Můžeme si všimnout, že Švédsko neratifikovalo, ačkoli plní kritéria. Ani s eurem nespěchá. Přesně řečeno, Švédové si vyjednali výjimku, proč asi?)

 

Fiskální pakt je vlastně zbytečná věc. Od září 2012 se ukazuje, že klíčem k řešení evropské finanční krize nejsou podobné megalomanské smlouvy, které stejně málokdo plní. Klíčem je Evropská centrální banka na jedné straně a individuální opatření na straně národních vlád na straně druhé. Jednotlivé evropské ekonomiky jsou velmi rozmanité. Trpí různými problémy, jejichž řešení nelze vtěsnat do jedné šablony. Proto je fiskální kompakt nesmysl.

 

Tak proč právě u nás ten spěch? A právě teď?

Teorie, která se přímo vnucuje: TOP 09 prohrála prezidentské volby, ale její kandidát přesto získal 45 procent hlasů. Kdyby „topka“ získala byť i jen čtvrtinový podíl hlasů v předčasných parlamentních volbách, byl by to velký úspěch. Podle interních, nepublikovaných průzkumů by totiž údajně neměla ani pět procent na vstup do sněmovny. (Aspoň jsem to slyšel, přiznávám, že neviděl.)

 

Čekat rok a půl na řádný termín voleb by se nemuselo vyplatit. Popularita Karla Schwarzenberga, která vyrostla jako houba takřka přes noc, by totiž mohla rychle vyschnout. Jako houba.

 

Jiná věc je, zda intriky směřující k dřívějšímu termínu voleb, se TOP 09 skutečně vyplatí. Nikdo nemá rád intriky a intrikány. Vzpomeňme na osud Unie svobody, která potopila Václava Klause v roce 1997. A na osud Jiřího Paroubka. Ani jemu nevyšla sázka na předčasné volby.

 

Anebo jiná teorie: jde o projev zásadového evropanství Miroslava Kalouska, které vzkypělo zcela náhodou právě nyní.

Pět věcí, které Karel pokazil

Pět věcí, které Karel pokazil

Kdyby Karel Schwarzenberg měl o pět procentních bodů více, byl by novým českým prezidentem. Ale nebude. Protože udělal pět zásadních chyb. Tyto chyby jej stály vítězství.

celý článek >>>

Zklamaným voličům

Zklamaným voličům

Milí přátelé, myslím, že chápu vaše zklamání. Zklamání, že namísto vašeho kandidáta vyhrál ten „nesprávný“. Také můj prezidentský kandidát neuspěl. Ano, v životě jsou i prohry a neúspěchy. Je třeba umět s nimi žít.

celý článek >>>

Blahopřání novému prezidentovi

Blahopřání novému prezidentovi

Je známo, že jste orientován silně ve prospěch Evropské unie. Nezapomeňte však na prezidentský slib: „Slibuji věrnost České republice.“

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD