Konspirace

22. 2. 2013

Rozhovor pro slovenské aktuality.sk, otázky kladl Martin Odkládal:

 

Proč jsou podle Vás konspirační teorie v současnosti tak populární?

 

Konspirační teorie jsou na světě odedávna. Jejich popularita však výrazně roste v časech krizí.

 

Jsou ale konspirační teorie založené na smyšlenkách, nebo je vždy nějaká jejich část založena na pravdě?

 

Drtivá většina jsou výmysly, ale občas se objeví konspirace, která je skutečná. Třeba tajný převoz Lenina ze Švýcarska přes Finsko do Ruska za pomoci Němců. Stratégové německého císaře Viléma II. samozřejmě nebyli komunisté, ale mysleli si, že Leninova rozvratná činnost strategicky oslabí Rusko. Pak se asi hodně divili, co rozpoutali. Byla to jedna z konspirací, které skutečně změnily běh dějin.

bunkr Winstona Churchilla, foto Pavel Kohout

Do mnoha konspiračních teorií jsou zapleteni Židé. Máte nějaké vysvětlení, proč právě oni?

 

Je to historická smůla. V první řadě nesmyslná kolektivní vina za ukřižování Krista. Dále diaspora, vyhnání ze země. Ta byla sice římskou odvetou za povstání Šimona Bar Kochby, ale ve středověku lidé viděli ve vyhnání Židů ze své země boží trest. Pak tu byly další faktory. Hebrejština je zcela odlišná od všech evropských jazyků. Když se řekne dejme tomu „šulchan aruch“, zní to Evropanovi jako kletba, ale ve skutečnosti to znamená „prostřený stůl“.

 

V důsledku úmyslné diskriminace i jiných bariér se Židé tradičně nemohli věnovat zemědělství (protože neměli žádnou půdu) ani většině řemesel (protože cechovní společenství jim v tom bránila). Státní služby rovněž nepřicházely v úvahu, takže zbýval obchod. Srovnejme si to s dneškem a s vietnamskými večerkami: jejich majitelé by si možná vybrali něco jiného, ale je tu jazyková bariéra a řada jiných faktorů.

 

Finanční obchody bývaly dříve neregulované a navíc opovrhované, takže pro menšinu s omezenými právy to byla přirozená volba. Ale kdo půjčuje peníze na úrok, bývá málokdy oblíben. Kromě toho, židovské náboženství postrádá prvek glorifikace chudoby. Žádní „blahoslavení chudí“. Ekonomický úspěch je měřítkem boží přízně.

 

Všechny tyto faktory se občas smísily a vznikla výbušná směs. Židům se dávala vina i za mor, jehož skutečným viníkem byla samozřejmě špatná hygiena. Nevzdělanost, předsudky a závist stojí za většinou teorií spiknutí.

A nemají snad konspirátoři pravdu, když tvrdí, že téměř všechny velké nadnárodní korporace mají ve vedení Židy?

 

A mají prsty i ve vedení Nobelovy komise, protože Židé mají výrazně nadměrné zastoupení mezi laureáty této ceny. Vysvětlení je patrně mnohem jednodušší, i když poněkud kruté. Staletí pronásledování způsobila, že přežili ti, kdo byli předvídavější a měli silnější smysl pro realitu. A to jsou vlastnosti, které jsou důležité nejen pro pouhé fyzické přežití, ale i pro úspěch v řadě oborů lidské činnosti.

 

Jaký je podle vás skutečný vliv rodin Rothschildových, Rockefellerových, Warburgových,

Morganových apod., které jsou údajně strůjci všeho zla na světě"?

 

Jeden známý český sociolog nedávno uvedl, že „majetek rodiny Rockefellerů je odhadován na 11 000 miliard dolarů.“ Přitom se odvolával na jeden velmi pochybný, anonymní článek na internetu. Ukázalo se, že ten „odhad“ byl vytvořen naprosto směšně.

 

Skutečnost je taková, že Rothschildové byli během 20. století postiženi konfiskacemi, vysokými daněmi i špatnými podnikatelskými strategiemi, takže jejich sláva hodně pohasla. Již dávno nejsou nejbohatší rodinou na světě. Dokonce se neumisťují ani v předních žebříčcích. Jejich majetek lze odhadnout na 300-400 miliard dolarů. Stále je to hodně, ale zdaleka ne dost na ovládání světa. Ani ostatní zmíněné rodiny neovládají svět.

 

Je ale asi pravdou, že dokázali prosadit vznik Fedu a tak mohou vlastně jistým způsobem ovládat dolar jako světovou měnu?

 

Je populární mýtus, že americký Federální rezervní systém je soukromá organizace, která je ovládána bankami a ty jsou ovládány těmi několika vyvolenými rodinami.

 

Tento mýtus má pravdivé jádro v tom smyslu, že jednotlivé Federální rezervní banky (FRB) jsou skutečně akciové společnosti, jejichž akcie jsou drženy komerčními bankami v každém z příslušných dvanácti distriktů. Druhá věc je, že tyto akcie jsou bez hlasovacího práva a bez práva na podíly na zisku. Jde vlastně jen o způsob, jak soukromý sektor financuje veřejnoprávní organizace, kterými FRB ve skutečnosti jsou. Pokud jde o Federální rezervní systém, který všechny FRB zastřešuje, v tomto případě se jedná o čistokrevnou státní organizaci.

 

Dolar lze „ovládat“ jen do velmi omezené míry. A kromě toho není jedinou světovou rezervní měnou.

Myslíte si, že je dnešní bankovní a peněžní systém dobrý a nezvýhodňuje jen určitou část populace?

 

Kdyby systém byl dokonalý, asi bychom neměli všechny ty finanční krize. Druhá otázka je, zda vůbec je možné vymyslet dokonalý bankovní a peněžní systém.

 

Mnoho lidí si myslí, že za všechno mohou nekryté peníze a že vše bylo lepší, dokud fungoval zlatý standard. Zde bych zdůraznil, že období zlatého měnového standardu nebyly vždy jen zlaté časy. Probíhala řada těžkých krizí: 1931, 1921, 1907, 1893, 1873, 1858, 1837 a mohl bych pokračovat ještě hlouběji do historie.

 

Po Velké krizi v roce 1931 se v Německu dostal k moci Hitler. Předchozí Velká krize v roce 1873 přinesla růst popularity marxismu. Marxův kapitál vyšel v roce 1867. Mnoha současníkům tehdy předpověď konečné a stále se zhoršující krize kapitalismu připadala jako geniální objev. Lidé začali věřit, že objevili recept, jak vysvětlit a předpovědět běh dějin. A hlavně, jak vědecky zařídit šťastnou budoucnost.

 

Jak komunistická, tak nacionálně socialistická revoluce byly založeny na podobném principu: Lidé, je zde menšina, která váš vykořisťuje! Zničte ji a vezměte si, co vám na základě historického práva patří!!

 

V obou případech to vedlo k nezměrným tragédiím celých národů, k válkám a genocidám. Toto není dobrý směr uvažování.

 

Také sami vrcholní světoví politici často mluví o „novém světovém pořádku“, který je ale podle konspirátorů jen zotročením lidstva. Je to jen špatná interpretace?

 

Pokud bychom měli hovořit o novém světovém pořádku, pak by se mělo jednat o reálný pokus malé skupiny úředníků o ovládnutí Evropy. Tato konspirace je naprosto reálná, na rozdíl od většiny pohádek o zednářích, iluminátech a Židech. Probíhá přímo před našima očima.

 

Jenže to, že to můžeme vidět v přímém přenosu v televizi, nám často připadá příliš obyčejné. Když politici a úředníci v oblecích a kravatách sedí nad papíry v zasedací místnosti kdesi v Bruselu, lidem to připadá jako nuda. Přitom právě tam se možná jedná o jejich penězích, jejich životech, jejich budoucnosti!

 

Lidé raději uvěří, že jejich osudy spřádají tajemní spiklenci, kteří se oblékají do obřadních rouch a zasedají ve sklepeních pod budovou synagogy nebo pod americkým Kongresem. Ve skutečnosti většina skutečných spiknutí se odehrává v naprosto banálních reáliích: v bruselských zasedačkách, na chodbách Poslanecké sněmovny, a tak dále. Čím banálnější prostředí, tím méně nápadná jsou spiknutí. Ani se jim neříká spiknutí: jde o lobbing nebo prostě o jednání.

 

Když třeba čeští poslanci prosadili podmínky pro fotovoltaické elektrárny, jejichž následkem naše ekonomika bude čelit ztrátám v řádové výši kolem 1000 miliard korun, neříkalo se tomu spiknutí. Nikdo toto slovo nepoužil, i když vzhledem k okolnostem by bylo namístě.

 

Co vlastně sledují autoři konspiračních teorií, jaké mohou být jejich cíle?

 

Napadá mě, že možná vypouštějí na veřejnost chytlavě znějící pohádky, aby odvedli pozornost od podstatných věcí. Ale toto je spíše moje vlastní konspirační teorie. Mnohem pravděpodobněji autoři konspiračních teorií nemají žádné vyšší cíle. Prostě je baví domýšlet si spiknutí a vzrušuje je pocit, že jsou možná na stopě něčemu tajemnému.

 

O jaké největší a nejabsurdnější konspirační teorii jste slyšel?

 

Krajně absurdní mi přijde názor, že Američané si sami „vyrobili“ 11. září. Každý, kdo trochu sleduje ekonomické důsledky této tragédie, může potvrdit, že byla nesmírně nákladná, že Spojené státy těžce a dlouhodobě poškodila, a že nelze najít nic - absolutně nic - pozitivního na tom, co následovalo. Dokonce i akcionáři zbrojních firem by na tom nejspíše byli lépe bez invazí do Iráku a Afghánistánu.

 

Neodporují si vzájemně různé konspirační teorie, když vezmete Židy, ilumináty, zednáře, NWO atd.?

 

Samozřejmě, že si odporují. Už jen počet těch tajných skupin, společenství a bratrstev, která údajně mají ovládat svět, je poněkud vysoký, než aby to mohlo fungovat.

 

Pak jsou tu ovšem lidé jako Jean-Claude Juncker, předseda Euro Group, která řídí společnou evropskou měnu, který otevřeně řekl pro německou tiskovou agenturu DAPD koncem března 2011: „Když jde do tuhého musíte lhát.“

 

Potom už si vážně kladete otázky, komu se ještě dá věřit. Pokud vůbec někomu.

O Věcech veřejných

O Věcech veřejných

V atmosféře, která připomíná šikanu na základní škole nebo na učňovskému internátu, funguje česká politika. A také česká média. Kopnout si do „véček“ nic nestojí. Je to bezrizikové. Ještě vás můžou pochválit.

celý článek >>>

Myčeši, nešťastný národ

Myčeši, nešťastný národ

Žiji v této zemi již téměř 46 let. Zvykl jsem si, že jsem Čech. Češi mají smysl pro humor, díky čemuž je snesitelné dokonce i zdejší podnebí. Ale teď budu psát o jedné národností menšině, která se mnou sdílí tuto zemi. Bohužel.

celý článek >>>

Vážený pane prezidente,

Vážený pane prezidente,

se zájmem jsem četl o Vašem záměru věnovat třetinu platu na snížení státního dluhu, který se pojí s výzvou politikům a podnikatelům, aby učinili něco podobného. Moje první myšlenka byla zřejmá: ale přece již nyní platím dost!

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD