Krysy  na  vládě

23. 1. 2013

Včera večer jsem šel na Úřad vlády. Pár kroků před vchodem mi přes cestu přeběhlo šedé zvířátko s dlouhým ocáskem. Zvířátko velmi hbitě zmizelo za suterénní okenicí; já jsem zvolil tradičnější cestu přes vrátnici.

 

Ne, nehodlám z tohoto krátkého setkání s neoblíbeným živočišným druhem na nepopulárním úřadě vyvozovat jakékoli symbolické souvislosti. To by bylo příliš laciné. Za druhé, tento článek bude o něčem jiném, ale jistě uznáte, že jsem se o kryse na vládě nemohl nezmínit. I když, biologicky vzato, to byl spíše potkan.

foto Pavel Kohout

Tento článek je o příčinách mé návštěvy na Úřadu vlády: rozšířené zasedání NERVu k tématu zákona o veřejných zakázkách. Veřejné zakázky jsou dlouhodobou bolestí této země. Kdyby se podařilo zavést trochu lepší hospodaření, každoroční rozpočtový deficit státu by mohl být menší o desítky miliard.

 

K těm lepším z činů této vlády patří prosazení a přijetí nového zákona o veřejných zakázkách. Zákona, který není dokonalý, ale stále je lepší než původní norma. Novela zákona například odstraňuje možnost provádět čachry s kvalifikačními kritérii účastníků (typu „uchazeč musí působit na trhu nejméně 16,5 roku, musí mít obrat nejméně 241 milionů ročně, musí mít nejméně 78 zaměstnanců, z čehož nejméně jeden musí mít doktorát z babylonské asyrštiny“.)

 

Všichni vědí, že podobně bizarní kritéria byla ve veřejných soutěžích zhusta obsažena, a to s jediným účelem: aby byli odfiltrováni nepohodlní konkurenti a postoupit mohl jen předem vybraný kandidát.

 

Z podobných důvodů zákon klade důraz na soutěž podle nabídkových cen. Ne všechny zakázky však lze hodnotit jen podle ceny. Dodávky kancelářských potřeb, energií, generických léčiv a standardních materiálů komoditního rázu lze samozřejmě soutěžit výhradně podle ceny. U čehokoli složitějšího je to samozřejmě problém. Ale i na to zákon pamatuje. Umožňuje soutěžit podle ekonomické výhodnosti nabídky.

 

To znamená, že když budete kupovat osobní automobil, nekoupíte si pravděpodobně ten nejlevnější, ale ten, který nejlépe splní vaše požadavky. Všichni běžně řešíme otázky ekonomické výhodnosti v našich životech. Proč by se veřejné zakázky měly řídit jinou logikou?

 

Protože doposud se ve veřejných zakázkách otřesně švindlovalo. Úředníci a politici, kteří rozhodují o cizích penězích, nikdy nebudou mít tak silnou motivaci šetřit jako normální člověk. Nový zákon však na ně klade důkazní břemeno: může se stát, že budete nuceni prokázat, že jste veřejné peníze vynaložili v souladu s principem ekonomické výhodnosti.

 

To se pochopitelně nemusí líbit mnoha zadavatelům ani zhotovitelům. Hlavně těm, kteří na dosavadním systému dosyta parazitovali. Též jsou časté kritiky, že nový zákon vedl k propadu objemu zakázek, nižší veřejné výdaje povedou k ekonomické krizi, k nezaměstnanosti a tak dále. Ó hrůzo: asi bylo lépe, když se kradlo.

 

Ve skutečnosti je to úplně jinak.

 

O nějakém propadu zakázek nelze hovořit, a to i když odečteme první čtvrtletí roku 2012, kdy ještě platil původní zákon. Není pravda, že nový zákon škrtí ekonomiku.

 

„Hodnota loni vypsaných veřejných zakázek se meziročně zvýšila o devět procent na 294 miliard korun. Podobně vzrostla o 17 procent na 267 miliard i suma zakázek, které úřady nakonec skutečně zadaly. Vyplývá to z předběžných údajů ministerstva pro místní rozvoj,“ uvádí deník E15.

 

Růst táhly velké zakázky. Jejich objem v roce 2012 nabobtnal o 12 procent na 255 miliard.

 

Úspěch v protikorupčním tažení je ovšem stále jen polovičatý. Průzkum společnosti Otidea udělaný na podzim mezi stovkou odborníků z praxe ukázal, že zhruba polovina z nich považuje přes 50 procent veřejných zakázek nadále za zmanipulované.

 

Když se vrátím ke skutečnému šedému zvířátku, které bydlí na Strakově akademii, doporučil bych premiérovi pořídit oficiálního vládního kocoura. Podobně jako v Downing Street číslo 10 mají kocoura Larryho. Larry má i své heslo ve Wikipedii jako oficiální činitel.

 

Oficiální kocour české vlády by mohl kráčet po chodbách Úřadu vlády s obojkem v národních barvách. Zahraniční státníci by jej mohli hladit a atmosféra by hned byla uvolněnější. Politika nemusí mít jen krysí tvář.

Menší zlo

Menší zlo

Ponížený a demoralizovaný volič nadává v hospodě na ty grázly, které volil. A v příštích volbách je zvolí znova. Jak je to možné? Díky magii „menšího zla“.

celý článek >>>

Mirek na Hrad

Mirek na Hrad

Pokud se Schwarzenberg nestane prezidentem, příští rok nejspíš TOP 09 nedostane ve volbách ani pět procent a zmizí z Poslanecké sněmovny. Sice jí průzkumy stále dávají nějaké šance, ale vážně ještě věříme průzkumům?

celý článek >>>

Zeman a přijetí eura

Zeman a přijetí eura

Kdyby mi v tom nebránila úcta k šedinám Miloše Zemana, napsal bych něco o naprostých ignorantech, kteří si myslí, že rozumějí financím.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD