Menší  zlo  jakožto  občanská  povinnost

21. 1. 2013

„Jděte k volbám. Volit je vaše občanská povinnost. Kdo nevolí, volí zlo. Volba je znakem společenské zodpovědnosti. Nevolit a pak si umýt ruce nad výsledky voleb je nemorální.“

foto Pavel Kohout

Kolikrát jsme už něco podobného slyšeli? Na frázi o „občanské povinnosti“ si pamatuji ještě z dětství v komunistických 70. letech. Možná proto jsem na podobné morality alergický.

 

Ano, i já si myslím, že občan by se měl účastnit všech voleb, ve kterých má koho volit. Včetně senátních voleb, které trpí tradičně nízkou účastí. Je to škoda: zrovna senátní volby mají velmi dobrý volební systém. A kdyby Senát měl vyšší účast, jistě by vzrostla i jeho autorita.

 

Poslanecká sněmovna má autority dost (až příliš), ale bohužel se zde projevuje vada použitého volebního systému. Poměrný systém s pětiprocentním prahem a zvýhodněním velkých stran je to nejhorší, co může vůbec být, hned po systému s vedoucí úlohou jediné strany.

 

Proč? Za prvé, poměrný systém vede ke vzniku nestabilních koaličních vlád, ve kterých malé straničky mají velký vydírací potenciál. Za druhé, pětiprocentní práh spolehlivě neutralizuje konkurenci a garantuje klidný život tlustým líným kaprům v bahnitém politickém rybníku. Za třetí, systém vede k tomu, že voliči raději volí „menší zlo“, jen aby nedali část svého hlasu komunistům. To znamená, že voliči jsou nepřímo, ale účinně nuceni systematicky preferovat líné kapry.

 

Ono zmíněné nepřímé nucení má kořen ve strachu. „Kdo nevolí, velké strany, volí komunisty,“ lidé mají zakódováno v mysli. Strach nutí voliče volit tzv. menší zlo. Volba mezi větším a menším zlem ale vede stále jen ke zlu. Vede ke špatné náladě mezi voliči, protože politici se jim vždy mohou znovu a znovu vysmát: „Ale vy jste si nás zvolili. Máte, co jste chtěli, haha! Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží, hahaha!!“

Ponížený a demoralizovaný volič pak nadává v hospodě na ty grázly. A v příštích volbách je zvolí znova. Jak je to možné? Díky magii „menšího zla“.

 

Kdyby se lidé konečně zbavili břemene „občanské povinnosti“ a zapomněli na dogma „menšího zla“, mohli by je poslat snadno a relativně rychle pryč. Třeba už v příštích volbách v roce 2014. Stačilo by poslat k šípku etablované, provařené a také patřičně zkorumpované strany - a volit někoho, kdo ve Sněmovně ještě nebyl. Vypustit vyžraným, arogantním kaprům jejich pohodlný rybník.

 

Nyní nás ovšem čeká druhé kolo prezidentských voleb. Jak se zachovat?

 

Nebudu dělat propagandu ani Zemanovi ani Schwarzenbergovi. Pokud jste pevně rozhodnuti volit jednoho nebo druhého z nich, nemusíte číst dále. Pokud stále váháte, zde je můj pohled.

 

Zeman je pro mě nepřijatelný a Schwarzenberg rovněž. Oba mají některé zásadní názory, se kterými nebudu nikdy souhlasit a které pokládám za chybné a zlé v samotné podstatě věci. Názorová neshoda je pro mě zásadní. Je mi jedno, s kým kamarádí Zeman nebo jak je to s paní Schwarzenbergovou. Volit nebudu ani jednoho z nich - kvůli principu.

 

Není v tom nic osobního, ale ani jednomu z nich nemůžu dát svůj hlas, aniž bych si připadal jako zmanipulovaná ovce.

 

Kdo volí menší zlo, přiznává svoji nesvobodu a dává najevo občanskou nezodpovědnost. Zlo se nemá volit, ať je menší nebo větší. Na komunistickou floskuli o „občanské povinnosti“ je třeba zapomenout.

 

Znova zdůrazňuji, je to můj subjektivní pohled. Pokud toužíte po brzkém zavedení nových evropských daní a pokud obecně máte rádi vysoké daně, pak klidně volte Karla anebo Miloše, jak se vám líbí. Stejně skončíte ve stejném stádu. Ale nežádejte po mě totéž, prosím.

 

Můj hlas bude započten do procenta volební neúčasti. Pokud vám tyto hlasy přijdou ztracené, není tomu tak. Míra volební neúčasti ukáže, zda v příštích volbách bude prostor pro slušnější kandidáty s jiným názorem. Slušnější kandidáty, kteří nejsou napojeni na kmotry a šíbry. S názorem, který je více nakloněn svobodě jednotlivce. Volební neúčast znamená v případě těchto voleb hlas pro budoucnost.

 

Nemusíte nutně souhlasit, ale zkuste se alespoň zamyslet.

Mirek na Hrad

Mirek na Hrad

Pokud se Schwarzenberg nestane prezidentem, příští rok nejspíš TOP 09 nedostane ve volbách ani pět procent a zmizí z Poslanecké sněmovny. Sice jí průzkumy stále dávají nějaké šance, ale vážně ještě věříme průzkumům?

celý článek >>>

Zeman a přijetí eura

Zeman a přijetí eura

Kdyby mi v tom nebránila úcta k šedinám Miloše Zemana, napsal bych něco o naprostých ignorantech, kteří si myslí, že rozumějí financím.

celý článek >>>

Terezko, koho máme volit?

Terezko, koho máme volit?

Obrovská investice do marketingu Karla Schwarzenberga nese ovoce. Jen 18 procent občanů důvěřuje Poslanecké sněmovně. Přesto poslanecký kandidát postoupil do druhého kola a má šanci stát se prezidentem republiky.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD