Mirek  na  Hrad

20. 1. 2013

Karel Schwarzenberg je poslední nadějí strany, jíž je předsedou. Strany, která je pravděpodobně odsouzena k vypadnutí ze sněmovny a k postupnému zániku.

 

Pokud se Schwarzenberg nestane prezidentem, příští rok podle všeho TOP 09 nedostane ve volbách ani pět procent a zmizí z Poslanecké sněmovny. Průzkumy jí sice stále dávají nějaké šance, ale vážně ještě někdo věří průzkumům?

 

Stěží bude někdo truchlit, vezmeme-li v úvahu její zoufalé výkony na ministerstvu práce a sociálních věcí, ještě zoufalejší působení na ministerstvu kultury a její bezhlavý tlak na zvyšování daní, což byla a stále je totální hloupost podle všech možných ekonomických měřítek. Zvyšovat daně v recesi je hloupé; provádět totéž v podmínkách strukturální krize je superhloupé. Zvyšovat daně v situaci, kdy státní sektor plýtvá na veřejných zakázkách horem dolem, je více než hloupost: je to zločin.

 

Jinými slovy, pokud „topka“ propadne, bude to tak správně a může si za to sama. Lítost není namístě.

Hrad - foto Pavel Kohout

Jedině lidový panovník Schwarzenberg má ještě potenciál navrátit své straně lesk a popularitu. Lid bude rád, že v Evropě již nebudeme za „potížisty“, když se budeme chovat správně „proevropsky“ s knížetem v čele. Některý evropský činitel poplácá Schwarzenberga přátelsky po ramenou, Česká státní televize to odvysílá a voliči se budou radovat, jak jsme ve světě vážení.

 

Se Schwarzenbergem v čele státu má tedy „topka“ stále ještě určitou naději udržet se v parlamentu. I malá strana může fungovat jako jazýček na vahách, takže je docela dobře možné, že vítězná ČSSD bude muset se skřípějícími zuby obětovat nejdůležitější ministerstvo české vlády. Další čtyři roky pak faktickým předsedou vlády, který bude rozhodovat o rozpočtu, bude nynější „vynikající ministr financí“. (Toto optimistické hodnocení pochází od Schwarzenberga.)

 

V čele státu tedy bude formálně Schwarzenberg. Faktická moc (prostřednictvím financí) bude náležet nejmocnějšímu ministrovi.

V případě, že se tento manévr nepodaří, stále je tu šance, aby se nynější ministr financí uchytil na Hradě jako prezidentův poradce. Topka propadne, ale její faktický předseda bude na koni. Bude prezidentovi říkat, koho má jmenovat do České národní banky a do ústavního soudu. Bude novým Jaklem, ovšem pravděpodobně s daleko větším vlivem, než jaký Ladislav Jakl ve skutečnosti měl na prezidenta Klause.

 

Samozřejmě existuje i možnost, že TOP 09 se horko těžko prodere do Poslanecké sněmovny navzdory tomu, že její předseda v prezidentských volbách neuspěl. Názory se mohou lišit, ale považuji tuto alternativu za velmi nepravděpodobnou.

 

Která možnost se uskuteční? O tom samozřejmě rozhodnou voliči. Jedině oni mají šanci „vynikajícího ministra financí“ v politice zachránit a posílit. Když budou volit Karla, zvolí současně i Mirka.

Zeman a přijetí eura

Zeman a přijetí eura

Kdyby mi v tom nebránila úcta k šedinám Miloše Zemana, napsal bych něco o naprostých ignorantech, kteří si myslí, že rozumějí financím.

celý článek >>>

Terezko, koho máme volit?

Terezko, koho máme volit?

Obrovská investice do marketingu Karla Schwarzenberga nese ovoce. Jen 18 procent občanů důvěřuje Poslanecké sněmovně. Přesto poslanecký kandidát postoupil do druhého kola a má šanci stát se prezidentem republiky.

celý článek >>>

Koho (ne)volit: Schwarzenberg

Koho (ne)volit: Schwarzenberg

„Není to žádný eurohujer, ale český vlastenec,“ hlásají oficiální webové stránky TOP 09. Eurohujerství by bylo snad možné odpustit. Pokrytectví nikoli.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD