O  Věcech  veřejných

19. 2. 2013

Kdekdo si troufne kopnout do Věcí veřejných. Případně přidat plivanec. Na slabšího si troufne kdekdo.

 

V atmosféře, která připomíná šikanu na základní škole nebo na učňovskému internátu, funguje česká politika. A také česká média. Kopnout si do „véček“ nic nestojí. Je to bezrizikové. Ještě vás můžou pochválit.

 

V této souvislosti bych rád poukázal na tři fakta. Nikoli názory, nikoli hypotézy, ale ověřitelná, doložitelná fakta.

V síti, foto Pavel Kohout

Fakt číslo jedna. Někdejší ministr vnitra Radek John vyměnil policejního prezidenta a zrušil povinnost policie hlásit do systému každé vyšetřování. Díky tomu již nejsou vyšetřování všech významnějších případů signalizována těm, kterých se týkají. Díky Johnovi se věci přestaly zametat pod koberec.

 

Proto byl dopaden David Rath a proto se tolik divil, že nebyl varován včas. (O Johnově opatření nevěděl.) Nebýt Johna - toho vysmívaného, neohrabaného Johna - Rath by mohl spolu se svými kumpány slavit Vánoce několikrát do roka.

 

Fakt číslo dvě. Během svého krátkého působení na ministerstvu dopravy, Vít Bárta vyměnil šéfa Ředitelství silnic a dálnic. Během působení Reného Poruby se věci začaly měnit k lepšímu. Začala se zkoumat kvalita staveb. Byla například provedena expertíza mostů za pomoci německých technických expertů, kteří neměli důvod být zaujatí. Začalo se pracovat na nové řídící struktuře, aby byly odstraněny možné konflikty zájmů.

A co se dělo pak?

 

„Od té doby, co odešli Bártovi lidé, se věci vracejí do původního stavu,“ konstatoval nejmenovaný zdroj z ŘSD.

 

Fakt číslo tři. V tomto případě sice nejde o úspěch, ale spíše o příhodu, která ilustruje odlišný politický styl VV a TOP 09. Když rada ekonomických ministrů jednala o důchodové reformě, Věci veřejné chtěly prosadit prvek daňové asignace dospělých dětí rodičům - abyste mohli převést dvě procenta ze své hrubé mzdy přímo svým rodičům na penzi. Bez okliky přes „solidaritu“ státního penzijního systému.

 

Přesně stejný slib dala voličům mimochodem i TOP 09, což je dodnes možné ověřit si v jejím volebním programu z roku 2010.

 

Když Vít Bárta požadoval po Miroslavu Kalouskovi splnění jeho vlastního slibu, odehrála se zhruba tato konverzace:

 

Bárta: „Máme v programu podporu rodiny a proto chceme asignace. Vy to máte v programu taky, takže byste neměli mít problém.“

 

Kalousek (značně znechuceně): „TOHLE, že máme v programu?!“

 

Bárta: „Ano, můžete se podívat.“

 

Kalousek: „No... dobrá. Když to tedy tak nutně musí být... hmm... tak souhlasíme.“

 

Za doslovný přepis neručím, protože jsem jednání nenahrával. Tento úryvek rozhovoru mi ovšem utkvěl v paměti, takže ručím za věcný obsah rozhovoru. Rada ekonomických ministrů se tedy usnesla na asignacích (ODS rovněž souhlasila). Ale proč tedy asignace nejsou součástí důchodové reformy, když byly oficiálně schváleny všemi koaličními stranami na radě ekonomických ministrů?

Na radě se nevedou zápisy. Nikde není závazně psáno, na čem se koaliční strany shodly. Vždy je třeba znova vyjednávat, co již jednou bylo vyjednáno. Anebo vyjednat něco jiného. A tak se i stalo. Na příštím zasedání ministr Kalousek vehementně tvrdil, že nikdy s žádnými asignacemi nesouhlasil a že tento bod musí být nějaké hloupé nedorozumění. (Volební program? Šaškárna!)

 

Mimochodem, věděli jste, že druhý pilíř je dobrovolný jen díky Věcem veřejným? Názory na penzijní reformu se pochopitelně mohou lišit, ale pokud se vám nezamlouvá, pak vězte, že jen díky „véčkům“ pro vás druhý pilíř není povinný.

 

Pak přišla mediální poprava Věcí veřejných a na asignace se zapomnělo. Pak přišla informace o 120 milionech na účtě pro Kočí. Na ně se kupodivu zapomnělo také. Zato se média nemohla nabažit údajné Bártovy korupční aféry s půjčkami pro poslance své strany - aby souhlasili s hlasováním o snížení poslaneckých náhrad.

 

Pokud je vám všechno úplně jedno a líbí se vám pochodovat s davem, máte samozřejmě možnost. Kopněte si také. A můžete si i plivnout. Jsme demokratická země a mediální šikana je díky internetu volně dostupná prakticky komukoli.

Myčeši, nešťastný národ

Myčeši, nešťastný národ

Žiji v této zemi již téměř 46 let. Zvykl jsem si, že jsem Čech. Češi mají smysl pro humor, díky čemuž je snesitelné dokonce i zdejší podnebí. Ale teď budu psát o jedné národností menšině, která se mnou sdílí tuto zemi. Bohužel.

celý článek >>>

Vážený pane prezidente,

Vážený pane prezidente,

se zájmem jsem četl o Vašem záměru věnovat třetinu platu na snížení státního dluhu, který se pojí s výzvou politikům a podnikatelům, aby učinili něco podobného. Moje první myšlenka byla zřejmá: ale přece již nyní platím dost!

celý článek >>>

Za jakých okolností by dotace mohly fungovat

Za jakých okolností by dotace mohly fungovat

Existuje sen o federálním evropském ministerstvu financí, které zaručí, aby moudrost všeobjímajícího Bruselu vyrovnávala výkyvy hospodářského cyklu a zajistila tak věčnou prosperitu všem.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD