ODS,  falešná  a  prázdná

19. 1. 2014

Kolik povyku je kolem ODS. Je vlastně vůbec nějak významná pro dnešek? Vždyť je to jen další malá strana.

 

Bohužel, ODS je sice malá strana, ale stále patří velkým kmotrům, kteří stále mají mnohde vliv na komunální úrovni. Nešťastný a od reality odtržený politolog Fiala jim může posloužit jako zástěrka. Možná i jako návnada, která by teoreticky mohla dodat zklamaným pravicovým voličům další porci falešné naděje.

 

Pokud jde o Fialu coby teoretika, vzpomínám si na jednu konkrétní zkušenost. Zažil jsem Fialu v rámci panelové diskuse o volebních systémech. Čekal jsem intelektuální výkon. Čemu jinému by politolog měl rozumět více než volebním systémům? Fialův příspěvek ovšem bylo možno shrnout beze ztráty informace do jediné věty: „Byl bych pro posílení většinových prvků poměrného systému, aby vždy mohla vzniknout stabilní akceschopná vláda.“

 

Bože na nebesích. To je přesně ten druh uvažování, který ODS zastávala již koncem 90. let a který ji nakonec přišel velmi draho. V období opoziční smlouvy ODS společně s ČSSD prosazovala změnu volebního systému, který by navždy vymazal z politické mapy malé strany a posílil moc velkých stran.

 

Bohužel, dvě ze tří velkých politických stran byly tehdy strany levicové: ČSSD a KSČM. Kdyby Ústavní soud podstatně nezmírnil tehdejší Klausův a Zemanův návrh, měli bychom možná od roku 1998 permanentní vládu levice. Velmi stabilní a akceschopnou, ovšem.

Ústavní soud zamítl návrh změny volebního zákona, ovšem přece jen povolil mírnou změnu přepočítávacích koeficientů, aby zvýhodňoval velké strany. Důsledek? Kdyby ODS nešťourala neodborně do systému, volby v roce 2006 by neskončily patem 100:100, ale jednoznačným vítězstvím pravice. Česká politika by byla o něco méně chaotická.

 

Čím Václav Klaus myslel, když navrhoval změnu systému, která posílila jeho hlavní tehdejší dva konkurenty? Mozek to nebyl, spíše žlučník. Cílem byla hlavně pomsta odpadlíkům z Unie svobody a nespolehlivým spojencům z KDU-ČSL. Šlo o osobní vendettu, nikoli o skutečnou starost o změnu systému k lepšímu.

 

Kdyby k posílení většinových prvků došlo nyní, Fialovu ODS by to vymazalo ze světa úplně. Ne snad, že by to byla nějaká škoda. ODS je strana, která se zčásti skládá z kmotrů, zčásti z nostalgiků po prvních letech porevoluční budovatelské nálady v letech 1990 až zhruba 1993. Ti druzí bohužel žijí ve světě svých přání. Nikoli ve skutečném světě.

 

Jaká je dnešní realita, o tom vypovídá malý příklad. Zakázka na dálniční úsek D1 - 135 směrem na Přerov. Zakázka v objemu 4,5 miliardy byla vysoutěžena bez výběrového řízení. K tomu byly navíc naúčtovány vícepráce v objemu 1,5 miliardy. Hovoříme o dálničním úseku v délce 11 km!

 

Co má tato zakázka společného s ODS? Hodně. ODS nás všechny stála desítky, možná stovky miliard, kdybychom sečetli všechny pochybné zakázky. ODS není jen tunel Blanka a OpenCard. ODS je mnohem, mnohem více.

Umělý a prázdný, foto Pavel Kohout

Umělý a prázdný, foto Pavel Kohout

Fiala ovšem nechce vidět obrovské, makroekonomicky tíživé a zhola zbytečné náklady, které ODS má na svědomí. Nezajímá se o několikeré zvýšení daní, které ODS společně s TOP 09 odsouhlasila v důsledku rostoucích deficitů státního rozpočtu. Je příliš intelektuálně povznesen nad veškeré toto bahno. Jenomže pokud někdo hodlá být intelektuálně povznesen nad nějakým svinstvem, nemá kandidovat na jeho předsedu.

 

Fiala se snaží bahno nevnímat. Po intelektuální stránce je, řečeno decentně, tradiční. Ve všech svých projevech a spisech obhajuje tzv. tradiční parlamentní demokracii. Nikoli ovšem na základě faktických údajů a logických argumentů, nýbrž na základě slepé víry. Podívejme se na úryvek z jednoho Fialova článku:

 

S posunem od reprezentativní k „permanentní demokracii“ souvisí i nebezpečná myšlenka odvolávání politiků, když se nám nebudou líbit.

 

Proč je tato myšlenka nebezpečná? Protože to Fiala předkládá k věření. Bez argumentu.

 

Stejně tak je ale neodůvodněný požadavek, aby se v průběhu volebního období změnila vláda, která má většinu v parlamentu, jen proto, že je nepopulární.

Argument vymyšleným strašákem: nikdo nikdy neprosazoval systém, v jehož rámci by vláda měla padat na základě změny veřejného mínění.

 

Realizace tohoto nápadu by totiž ve svém důsledku znamenala, že by se nikdy nic důležitého nepodařilo prosadit, protože řada kritických rozhodnutí, které zajišťují bezpečnost státu, hlídají jeho prosperitu nebo se snaží jen vyrovnat výdaje s náklady, je z povahy věci nepopulární a ve chvíli, kdy jsou prováděny, se netěší většinové podpoře.

 

Fiala automaticky předpokládá, že veřejnost je krátkozraký nemyslící plebs, který jde po krátkodobých výhodách jako slepice po žížale a není schopen myslet na budoucnost. K tomu jsou povoláni volení politikové, hlavy pomazané, které zajistí bezpečnost i prosperitu. Opět předloženo k věření bez důkazů, bez podpory v empirických pozorováních.

 

Kromě toho Fialu nijak neobtěžuje zásadní paradox: jak si krátkozraký plebs může zvolit zodpovědné, dlouhodobě uvažující zastupitele?

 

Právě v tom však spočívá výhoda reprezentativní demokracie nad všemi ostatními systémy: správná, byť nepopulární rozhodnutí lze v rámci daného právního řádu provádět, současně však politici vědí, že se z nich budou odpovídat a že v přesně stanoveném čase mohou být od moci odstaveni.

Ani v náznaku Fialu nenapadá, že osobní odpovědnost ve skutečnosti neexistuje v podmínkách poměrného volebního systému s kandidátkami, o jejichž pořadí rozhoduje stranické vedení. A předpoklad, že jedině politici budou činit správná, byť nepopulární opatření... ach, svatá prostoto.

 

Nemám nic osobního proti Fialovi. Jen jsem pevně přesvědčen, že jeho názory jsou intelektuálně mělké a že bude slabým politikem. Pokud jde o ODS, není jí pomoci. Tím se ovšem nijak neliší od ČSSD, TOP 09 a KSČM. Všechny tyto strany by stály jen za mávnutí rukou - kdyby neměly na kontě tak obrovské materiální škody. Užitečné jsou jen jako příklad politiky, jaká nemá být.

 

Existuje přece jen alespoň teoretická šance na záchranu? Ne, teď již není. ODS je problém, nikoli řešení.

 

V minulosti snad ještě byla možnost, kdyby si ODS byla přiznala své tradiční strategické chyby.

Kromě toho by se ODS byla musela stát demokratickou stranou v tom smyslu, že by její členové měli šanci volit vedení přímo. Což nikdy neměli.

Což je ovšem již příliš mnoho kondicionálů v minulém čase. V přítomném a budoucím čase je ODS mrtvá a prázdná.

Skrytá historie českých staveb

Skrytá historie českých staveb

V České republice je opět možné, aby z politických důvodů lidé přicházeli o práci. Cítím povinnost podat svědectví.

celý článek >>>

To by se ve Švýcarsku stát nemohlo

To by se ve Švýcarsku stát nemohlo

Období dlouhého bezvládí nebo střídání slabých vlád bývají velmi typická pro země s totálně vadným politickým systémem.

celý článek >>>

Chvála kverulantů

Chvála kverulantů

Češi si stěžují na poměry? Vždyť se mají jako prasata v žitě.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD