ODS  ještě  žije

10. 12. 2012

Dostal jsem pozvání od místní organizace ODS v Deštné. Stálo za to.

ODS ještě žije - foto Pavel Kohout

Přiznám se, že k ODS mám složitý vztah. Na jedné straně udělala leccos správně a je dobře, že existuje. Na straně druhé udělala ve vzdálenější i v relativně blízké minulosti zásadní strategické chyby a kotrmelce, které vzbuzují údiv.

V ODS jsou někteří lidé, které bych viděl nejraději jinde. Některé i na druhé straně mříží. Ale stále je tam mnohem větší počet lidí, kterým rozumím a kteří jsou mi sympatičtí. Lidé, kteří chtějí pracovat, nechtějí natahovat prosebnou ruku směrem ke státu, nepřejí si dluh, netouží, aby sousedovi chcípla koza.

Přesně takový druh lidí jsem potkal v Deštné poblíž Jindřichova Hradce a bylo to fajn. Duševní vzpruha v této zvláštní době.

Ne snad, že by se večer obešel bez stížností na poměry. Z mnoha vyjímám například tyto body:

  • Levice je sjednocená, my jsme roztříštěni
  • Vedení strany s námi nekomunikuje
  • Koalice vedená naší stranou zvyšuje daně a vedení se pak diví, když propadneme ve volbách
  • Náš kraj jde směrem k nové bolševické totalitě, lidé už se bojí mluvit, aby nepřišli o místo (což se týká například učitelů)

K poslednímu bodu: jako dlouholetý obyvatel Prahy jsem netušil, jak velmi palčivý a intenzivně vnímaný je poslední bod. Kraje se opravdu chovají jako malé vlády. A jak se může chovat malá vláda složená z malých zakomplexovaných bolševiků? Ano, tušíte správně.

Vznik krajů byl doprovázen jednou velkou systémovou chybou. Kraje nemají slovo ohledně daňových sazeb. Nemohou spolu soupeřit ve snižování daní a v lákání podnikatelů. Kandidáti do krajských zastupitelstev proto nemohou soutěžit v „pravicových“ tématech. Nemůže dojít k efektu, kdy konkurující si švýcarské kantony lákají podnikatele a bohaté rezidenty na příznivé daňové prostředí. Daňovou konkurenci mezi kantony zakotvuje i švýcarská ústava. Ta dokonce zakazuje, aby se kantony mezi sebou domlouvaly na daňových sazbách! Tuto osvědčenou praxi jsem převzal do návrhu nové české ústavy v knize Úsvit.

V české praxi naopak dochází k závodům v rozhazování peněz. Před krajskými volbami se slibuje, co se koupí a jaké dotace se vydyndají z Prahy nebo z „evropských“ peněz. (Lepší slovo než „vydyndají“ mě vskutku nenapadá. Je takové zvukomalebné.)

Krajské volby jsou svým samotným nastavením uzpůsobeny, aby vyhovovaly levicovým kandidátům. Ale ne té slušné části levice, které jde především o lidská a občanská práva: vyhovují bolševikům, kteří chtějí žít a rozdávat z cizího. (Slušná levice je ostatně v našem prostředí ještě mnohem vzácnějším jevem než slušná pravice.)

Pokud jde o zvyšování daní „pravicovou“ vládou: k tomu není co dodat. Chyba, chyba, chyba. Mělo se šetřit na výdajích. Výhradně na výdajích, které jsou o tři až čtyři procenta HDP zbytečně vyšší, než by být nutně musely.

A co říci k vedení strany, které nekomunikuje? Možná jsem naivní, ale doporučil bych nejprve to nejjednodušší, co přitom funguje překvapivě dobře v mnoha případech: napište jim. Pokud máte pocit, že „tam nahoře“ nevědí, co se děje u vás v normálním světě, dejte jim vědět písemně. Slušně, stručně, věcně. Hodně lidí se rozčiluje, že „ti shora“ nevěnují pozornost problémům normálních lidí, ale třeba je to tím, že své názory nedají najevo jinde než v hospodě nebo na webovském fóru.

Pokud mohu mluvit v opačné perspektivě: u nás ve firmě Partners jsme nedávno prováděli průzkum spokojenosti mezi zaměstnanci. Abychom věděli, co je případně trápí a co se jim nelíbí. Chceme to vědět přímo, aby lidé nebrblali zbytečně někde v hospodě. (Pochopitelně anonymně. Žádné postihy kvůli jiným názorům.) Pokud vaše organizace (ať je to firma nebo strana) podobné průzkumy neprovádí, je to na vás, abyste se ozvali.

Teprve, když i tato forma komunikace selže, měl by nastoupit těžší kalibr. Ne, defenestraci nemám na mysli.

Zatím rozhodně ne.

Washington, Franklin a tradice

Washington, Franklin a tradice

Americký politický systém - zde bychom se měli inspirovat. Dokázal zkrotit kovboje a přistěhovalce, je evidentně tolik robustní, že na něm musí něco být.

celý článek >>>

Když vám padá systém

Když vám padá systém

Hard disk „šrotuje“, na displeji se otáčí přesýpací hodiny, ukazatel vytíženosti procesoru je na 100 procentech – a nic. Vláda jedná do pozdních hodin, sněmovna je vytížena naplno – a nic.

celý článek >>>

Alternativa neoliberalismu

Alternativa neoliberalismu

Plýtvání, dotace zájmovým skupinám, byrokratická zvůle, úplatky, kvóty, licence, povolení, byrokratická šikana, černé měnové kursy, uměle udržované státní podniky, právní džungle...

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD