Omnipol  a  CASA:  fakta  a  čísla

1. 12. 2012

Otázky z České televize:

Natáčíme reportáž o mediálně známém nákupu letadel CASA. Jen něco málo k faktům. Ministerstvo obrany nakoupilo za 3 mld. korun (bez DPH) letouny od Omnipolu, transakce proběhla v korunách. Z policejního posudku víme, že Omnipol poté, co získal finance od MO, nakoupil letadla od zbrojařské firmy EADS, a to za 98,2 mil EUR.

 

Ministerstvo zaplatilo Omnipolu den po podpisu smlouvy zálohu ve výši 2,750 miliardy korun.

MO na sebe vzalo kurzové riziko, je toto obvyklé, bylo to nutné, když s Omnipolem obchodovalo v korunách?

 

Kurz se v době, kdy se podepisovala smlouva, pohyboval kolem 26,50. Záloha splatná okamžitě, jak jsem již psala, se pohybovala ve výši 2 750 000 000 CZK. Omnipol tvrdí, že se musel zafixovat 27,60 Kč/EUR. Bylo vůbec nutné se fixovat, když se platilo hned?

 

Omnipol tvrdí, že bankovní a kurzovní náklady (kvůli nutnosti forwardu) byly 133 mil. Víme, že za forward se nic neplatí. Dovedete si představit, že při transakci ve výši 98 mil. EUR by si nějaká banka vzala na poplatcích (forwardu, opci) tak vysokou částku?

 

Vysoký kurz byl důvodem, proč MO na poslední chvíli vyjmulo část kontraktu a uzavřelo smlouvu novou (servisní smlouva s Omnipolem), nad rámec schválených finančních prostředků. Je obvyklé, aby se MO nepojistilo, aby se v případě příznivého měnového vývoje tato skutečnost promítla zpátky?

Odpověď experta na zahraniční obchod:

MO mělo uzavřít fixní smluvní cenu v Kč a veškerá další rizika, včetně kurzovních, bankovních poplatků apod. jdou za Omnipolem. Proto jsou prostředník a importér, jinak neplní jednu ze základních povinností obchodníka a prostředníka.

 

Zcela neobvyklé a jednoznačně podezřelé je fixování navýšeného kurzu, když MO zaplatilo zálohu druhý den po podpisu smlouvy. Tam v žádném případě neměl Omnipol odůvodněné právo přenášet kurzové riziko na MO, respektive to ho nemělo přijímat, když se dohodla platba zálohy na následující den.

 

Teoreticky, pokud by se chtěl Omnipol pojistit proti kurzovému riziku, tak to byla pouze jeho starost, s tím nemá MO nic společného, protože jeho smluvní partner - Omnipol je tuzemský subjekt. Není proto obvyklé, aby se tuzemský objekt, v tomto případě MO, samo jistilo kvůli budoucí změně kurzu.

 

Co se týká bankovních a kurzovních nákladů, tak ty se u bank podle mých celoživotních zkušeností pohybují od 0,05% až do 10% za úplně stejnou službu. Z mobilní kalkulačky mi 133 mil Kč z 98 mil. EUR vychází na cca 5%. Omnipol, respektive banky si tedy teoreticky mohly říct i o 250 mil. Tomu ale nevěřím, neboť v Omnipolu pracují profesionální a mazaní obchodníci, ale na MO totální obchodní amatéři a nezkušení naivkové v zahraničním obchodě. Buď Omnipol zneužil nezkušenost MO, nebo se spolu domluvili, ale to je věc policie.

 

Obvyklé u vojenských zakázek i státních zakázek v tomto případě je zcela otevřít karty. Omnipol měl říct přesně, kolik stojí letouny, a k tomu si přidat svoji obvyklou odměnu, tu sdělit a nechat si odsouhlasit MO.

 

Dále měl Omnipol vybrat nejlepší banku na zahraniční transakci, s co nejnižšími bankovními poplatky a nejnižším poplatkem za případné kurzové rozdíly. Omnipol by měl nyní při vyšetřování odkrýt karty, jakou si dohodl provizi nebo kolik stály ve skutečnosti poplatky pro banky. Teoreticky existuje varianta komplotu mezi bankou a Omnipolem. Je nutné mít na paměti, že banky jsou v tomto případě stejně mazané jako Omnipol.

 

Já se ale zcela soukromě, bez znalosti dalších informací, na závěr domnívám, že Omnipol to jen svádí na bankovní poplatky a MO nakukal totální nesmysly, aby na tom co nejvíce vydělal. Z právního hlediska si trest samozřejmě zaslouží MO, které nemělo na "pohádky" ze strany Omnipolu vůbec přistupovat.

Tato výměna otázek a odpovědí mi přišla mailem. Kromě překlepů jsem ji neupravoval. Fakta a čísla jsou bez záruky, neověřoval jsem je, jak bych ostatně mohl. Jak jsem koupil, tak prodávám. Názory nejmenovaného experta nejsou anonymní, ale respektuji soukromí jejich autora.

Pět katastrof politické strategie

Pět katastrof politické strategie

Opoziční smlouva byl největší Klausův omyl v politické strategii. Opoziční smlouva zabezpečila ODS prohrané volby v roce 2002.

celý článek >>>

O hrozbě demagogů

O hrozbě demagogů

Demokracie selhávají kvůli nestoudnosti a drzosti demagogů. Například, že bohatí mohou za všechny hříchy společnosti a že je třeba pořádně je zdanit nebo dokonce zlikvidovat. Tak padla demokracie na mnoha místech.

celý článek >>>

O bohatých a chudých

O bohatých a chudých

Pokud lidé volí úředníky bez požadavku na jisté minimální jmění, pak kandidáti lačnící po úřadech jednají jako demagogové.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD