Otázky  k  podpoře  zaměstnanosti

28. 6. 2013

Lidové noviny mi položily otázku: jaká konkrétní opatření by stát měl učinit ke zvýšení zaměstnanosti?

 

Tragikomická věc. O podporu zaměstnanosti se pokoušejí skoro všechny evropské státy. S mizernými výsledky. Čím více se snaží, tím horší výsledky jsou. Čím to je?

 

Politici nechápou, že pracovní místa se netvoří. Pracovní místa vznikají v důsledku poptávky po pracovní síle. Chléb se také peče proto, že lidé chtějí pečivo. Nikoli proto, že stát „podporuje tvorbu chleba.“ To už jen zní pěkně absurdně, což?

Barcelona, foto Pavel Kohout

Když se řekne „podpora tvorby pracovních míst“, málokomu dochází, že jde o úplně stejnou absurditu. Pracovní místo vznikne proto, že podnikatel potřebuje pracovní sílu nějakého zaměstnance. Pokud jsou zaměstnanci drazí, podnikatel se spokojí s méně zaměstnanci a s nižší úrovní výroby. Anebo přesune výrobu do Číny, Indie, Indonésie nebo jinam. Zákon nabídky a poptávky funguje univerzálně. I na trhu práce.

 

Co by stát mohl udělat, aby poklesla daňová a odvodová zátěž práce? Mohl by umožnit daňovou konkurenci mezi kraji. Kdyby třeba Karlovarský nebo Moravskoslezský kraj měl nižší sazby daní z příjmu, mohl by účinněji lákat investory, podnikatele a bohatší rezidenty. Podobně funguje daňová konkurence mezi kantony ve Švýcarsku a tamní nezaměstnanost je na úrovni 3,0 procenta podle údajů z května 2013.

 

Švýcarsko má daňovou konkurenci mezi kantony zakotvenou v ústavě. Kantony nesmějí společně „ladit“ sazby daní z příjmu pro jednotlivce i pro firmy. Daňová zátěž je proto střídmá. Státní správa, na úrovni federální, kantonální i městské, je nucena chovat se úsporně. Mírné zdanění mezd stimuluje zaměstnanost. A to velmi dobře.

 

Lepší prostředek prostě není. A nikdy nebude, protože žádná bruselská hlava pomazaná nevymyslí nic lepšího, než je trh. Čím regulovanější a více zdaněný trh práce, tím větší nezaměstnanost. Jediné slovo: Španělsko.

 

Od stejného deníku jsem dostal otázku: Pokud byste měl balík 7 miliard korun na zvýšení zaměstnanosti (tak jako ministerstvo práce a sociálních věcí), jak by jste s ním za tím to účelem naložil? (uveďte, prosím, co nejkonkrétněji).

 

Takže, abych byl absolutně konkrétní: snížit daně o uvedenou částku. Mějme na paměti, že jakékoli cílené podpory a aktivní politiky zaměstnanosti jsou nesmysl, zbytečně vyhozené peníze bez efektu. Neexistuje lepší způsob podpory zaměstnanosti, než jsou nízké daně a odvody z mezd. Není a nikdy nebude.

Zeman versus tradice

Zeman versus tradice

Někdo může tvrdit, že českou tradicí je pasivní role českých prezidentů. Václav Havel nebyl „ředitelský“ typ. Stylizoval se do role filosofa na trůně.

celý článek >>>

Tři zbraně proti korupci

Tři zbraně proti korupci

Korupčníci si libují v obchodních tajemstvích. Občan nechť nemá šanci vědět, proč, zač a jak se utrácejí jeho peníze. Občan je tu od toho, aby platil a mlčel.

celý článek >>>

Pět fatálních chyb ODS

Pět fatálních chyb ODS

ODS mě fascinuje svojí úpornou tendencí dělat zásadní chyby. Chyby, které poškozují stranu i celou zemi.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD