Co  dělat  s  odsouzeným  poslancem?

20. 12. 2012

Co dělat s politikem, který je usvědčeným zločincem? Nechat mu poslanecký mandát a plat! Jak také jinak - v Kocourkově?

Zpráva ze serveru iDnes.cz (kráceno):

A ven!!! - foto Pavel Kohout

Reakce politiků na verdikt Vrchního soudu v Praze nad poslancem Romanem Pekárkem jsou jednoznačné: člověk odsouzený za korupci nemá ve Sněmovně co dělat. Soud v úterý v odvolacím jednání poslal na pět let do vězení Pekárka za to, že si řekl o milionový úplatek.

"S panem poslancem jsem telefonicky hovořil a vyřídil jsem mu vzkaz, že bychom velmi uvítali, aby se mandátu vzdal, protože škodí sám sobě i nám. On mi řekl, že se rozmýšlí, ale že to teď neví. Jestli uposlechne, to je bohužel jen na něm," řekl iDNES.cz Marek Benda, nový předseda poslaneckého klubu ODS.

"Poslanec, který je pravomocně odsouzený za trestný čin korupce, by měl okamžitě sám odejít ze Sněmovny. Měl by se vzdát mandátu," řekl místopředseda ODS, poslanec a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

 

Zároveň podotkl, že silou si odchod poslance vynutit nelze. "Ústava nepředpokládala, že zde budou poslanci pravomocně odsouzení za takto závažnou trestnou činnost," dodal Pospíšil. Sněmovna by se proto podle něj měla vrátit k návrhu šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), podle něhož poslanci zanikne mandát, když spáchá úmyslný trestní čin.

 

ODS podle Pospíšila na Pekárka už nemá žádný vliv, kterým by ho mohla k takovému kroku donutit. Pekárek na začátku listopadu dočasně pozastavil členství v partaji. Stalo se tak poté, co koalici pomohl prohlasovat třeba balík úspor či církevní restituce.

 

Konec citace.

 

Pěkné, že? Ústava nepředpokládá, že v této zemi budou poslanci odsouzení za závažnou trestnou činnost. Další z dlouhé série mezer, vad a nedostatků české ústavy.

 

Ústava Spojených států umožňuje odvolat senátora nebo člena Sněmovny reprezentantů dvoutřetinovou většinou každé komory. Toto opatření se používá v případě zrady, korupce nebo závažných etických prohřešků. Používá se velmi zřídka: patnáct z devatenácti vyloučených zákonodárců bylo takto postiženo za svoji podporu Konfederace v době občanské války. Většinou však stačí pouhá hrozba odvoláním ­- a problematický senátor či reprezentant raději sám rezignuje.

 

Tak například reprezentant Bob Ney z Ohia rezignoval poté, co byl odsouzen v souvislosti se skandálem Jacka Abramoffa. Šlo o rozsáhlý skandál, jehož podstata zde není důležitá - důležité je, že usvědčený zákonodárce byl odstraněn ze sněmovny.

 

V roce 1995 rezignoval senátor Bob Packwood z Oregonu poté, co Komise pro etiku doporučila jeho vyloučení ze Senátu pro násilné sexuální chování a pokusy obohatit se prostřednictvím svého úřadu. Nebyl sice pravomocně odsouzen, ale raději odešel, než aby utrpěl hanbu v podobě vyloučení. Stal se lobbistou ve firmě Sunrise Research Corporation, kde se mu díky jeho politickým kontaktům velmi dařilo. Nakonec se skutečně obohatil pomocí úřadu, a to dokonce legálně. Podstatné však je, že opustil svoji funkci.

 

V českém prostředí se má za to, že poslanecký mandát je cosi jako posvátné právo poslance, jehož nemůže být zbaven za žádných okolností. Český poslanec může tudíž beztrestně působit jako zákonodárce a lobbista v jedné osobě. Dokonce i když je zbaven imunity a odsouzen, stále mu běží poslanecký plat!

 

Návrh nové české Ústavy v knize Úsvit předpokládá stejnou možnost odvolatelnosti jako Ústava Spojených států: dvěma třetinami příslušné komory. Kromě toho umožňuje odvolávat zákonodárce referendem v příslušném volebním obvodu. K odvolání je třeba většího počtu hlasů, než kolika byl poslanec či senátor zvolen. Imunita zůstává podle tohoto návrhu jen na projevy pronesené na půdě Sněmovny.

 

Hlas poslance Pekárka pomohl v souladu se stranickou disciplínou ODS prosadit zvyšování daní a církevní restituce. Do dějin této země se tedy již zapsal. Může se zapsat ještě jinak: jako první český poslanec v historii, který bude úřadovat z vězení. Nebude se smět pouze účastnit hlasování. Hezky funguje česká ústava a politický systém, že?

Totalita po jihočesku

Totalita po jihočesku

Studenti v Jihočeském kraji protestují proti krajské radní pro školství a kulturu, člence organizace, která má ještě tu drzost zaklínat se morálkou a vzděláním. Právě ta ve své době vzdělání upírala kvůli „nevhodným“ rodičům.

celý článek >>>

Gentlemani, mafiáni, obchodníci

Gentlemani, mafiáni, obchodníci

Britové mohou své poslance volit přímo. Ti pak zájmy a názory svých voličů hájí zajisté lépe než stranické věrchušky evropských politických stran.

celý článek >>>

ODS ještě žije

ODS ještě žije

Večer s místní ODS v Deštné se neobešel bez stížností na poměry. Vznik krajů byl doprovázen velkou systémovou chybou. Krajské volby vyhovují bolševikům, kteří chtějí žít a rozdávat z cizího.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD