Pohádka:  Jak  jsem  zachránil  svoji  Meoptu

23. 3. 2013

Tento článek mi poslal Pavel Kořán, podnikatel. Děkuji. Pavel Kohout

Mijé děti, pšedstavte si, co še mi nedávno stalo… Šedííím taklé tady na žápjaží …

… ále, co to povídám. Sedím vám takhle v kanceláři, je mi lehce po padesátce asi jako panu Laserovi, s kterým jsme dobří dlouholetí přátelé, i když mě, pacholek, taky párkrát potrápil, ale v podstatě se respektujeme. Ale zpět k tomu hlavnímu: sedím takhle v kanceláři, když se mi donese, že se naše asistentka chystá vyhodit moji Meoptu. Rozumějte Řezačku Meopta.

 

Nebudete tomu věřit, ale mám ji od roku 1988. Čtyřiadvacet let, tedy téměř čtvrt století. Co všechno se mnou zažila, kolik tun papíru za ta léta nařezala od mých let v temné komoře, kdy její čisté a přesné řezy zdobily amatérské i profesionální fotografie téměř všech fotografů v tehdejším Československu (jak hrdě prozrazuje nápis MADE IN CZECHOSLOVAKIA), tak i v nesocialistickém zahraničí - nakonec jako tehdy i mnoho dalších Meopt světového věhlasu. Spolehlivě, bez nároku na údržbu, s vyváženou konstrukcí; byla prostě radost s ní pracovat. Dá se říci, že je mojí dlouholetou životní partnerkou (nevím, jak se této úchylce říká).

Nostalgie, foto Pavel Kohout

A najednou slyším, že leží někde dole v kanceláři opřená o skříň a připravená k likvidaci. Cože ???!!! To mě tedy zvedlo ze židle a donutilo zahájit šetření, jak se to vlastně s mojí Meoptou má. No, opravdu tam smutně a odevzdaně ležela u skříně, určená k likvidaci. A navíc, představte si, že na stole naší asistentky ležela nějaká plastová věc - mezi přáteli o takovýchto krámech hovoříme jako o šamcajku. No prostě zírám, co to jako jééé?! To je nová řezačka místo mé Meopty? A to na tom šamcajku je natištěn nápis: „Do not use machine if cutter housing is not in place.“ Přeložil jsem si to asi takto: neužívejte stroj, když sekáček bydlení (bytová výstavba) není kam umístit.

 

Jak vidno, tradice a kvalita sama sebe neprodává. Opak je pravdou a šamcajk vítězí. Tedy alespoň u naší asistentky, mimochodem velice šikovné. Představte si její argumenty: je levnější, lehčí, prý řeže líp (musím přiznat, že řeže asi stejně, ale mojí Meoptě je už 24 let). Zabere míň místa a podobné nesmysly. V ruce prostě držíte šamcajk a ne pořádný kus české kvalitní práce s tradicí, navíc k tomu držák. Nemělo smysl s ní diskutovat. Popadl jsem tedy svojí Meoptu a s láskou ji pohladil a polaskal. Odnesl jsem si ji do své pracovny v podkroví, kde ji mám už týden na očích, a je nám oběma jasné, že to spolu doklepeme až do konce. Možná ji ještě nějaký šťastlivec časem zdědí. Na dalších 26 let určitě má a v klidu se v dobré kondici dožije padesátky. Jsem zvědav, kolikátou řezačku za tu dobu už bude mít naše asistentka. Ale co, svou starou dobrou Meoptu jsem si zachránil.

 

Je možné, že má ze svého pohledu asistentka pravdu - asi ano, když se rozhodla pro šamcajk. Ale z mého pohledu je něco špatně. A tak přeji těm novým a mladým Meoptám i těm zatím nenarozeným, aby stále měly dost svých dlouholetých partnerů, kteří si jich budou vážit. Aby se čím dál tím více honosily názvem MADE IN CZECH REPUBLIC. Těm, kteří je tvoří svými hlavami a rukama, přeji, aby v záplavě šamcajků našli vždy ten správný směr a tvořivost, protože mladé Meopty budou vypadat podle toho, co oni všichni do nich vloží. Co bych pak přál všem uživatelům? Aby ty mladé Meopty byly sexy, uměly udělat, co chceme, a dlouho nám sloužily. Možná si pak nějakou s radostí koupí i naše asistentka. Ale to už je zase jiný příběh o něčem jiném. Nicméně ta moje mi stále slouží a jsem moc rád, že jsem si ji zachránil.

A pak už jen léta běžela …, ale na to, jak to bylo s těmi novými mladými Meoptami, si už musíte počkat sami.

Věšte nevešte, ale tohle se opravdu štalo. Pavliku škoč po tu žežačku z komory, at si tlošku zažežeme …….

ČSSD: konec iluzí

ČSSD: konec iluzí

Sice bych tu stranu stejně nikdy nevolil, ale teď mi běhá mráz po zádech z toho, jak velmi je vlastně nebezpečná.

celý článek >>>

Manifest extrémisty

Manifest extrémisty

Realisticky vzato, lidská společnost se stěží obejde bez nějaké formy státu, už jen kvůli obraně proti jiným, agresivnějším státům. Avšak stát by měl mít jen takový prostor, jaký mu náleží.

celý článek >>>

Slušní lidé a velké strany

Slušní lidé a velké strany

Zajímalo by mě, podle čeho soudíte, že slušný člověk nebude "z podstaty věci" přítomen na kandidátní listině současných velkých stran.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD