Politická  emigrace  a  sociální  stát

9. 1. 2016

Tento článek jsem napsal v květnu 2006, pokud si dobře pamatuji, bylo to pro MF Dnes. Zde jej přetiskuji beze změn s několika dodatky na závěr:

 

Holandská poslankyně somálského původu Ayan Hirsi Ali proslula jako bojovnice za práva utlačovaných islámských žen. V roce 2002 se zřekla islámu a od té doby žila v úkrytech jako štvanec. Když jí policie konečně našla bezpečné bydliště, sousedé si soudně vymohli, že se musí odstěhovat, aby její přítomnost nesnižovala hodnotu jejich nemovitostí.

Odvážné názory neohrožovaly jen její vlastní život, ale staly se i komplikací pro její vlastní politickou stranu, která velmi stojí o hlasy muslimských voličů. Také pro vládu představovala Ayan Hirsi Ali problém. Pod záminkou, že v roce 1992 uvedla v žádosti o azyl nepřesné informace, zahájila ministryně pro imigraci Rita Verdonková proceduru odnětí jejího holandského občanství.

 

Ayan Hirsi Ali směřuje do azylu ve Spojených státech, kde bude pracovat pro organizaci American Enterprise Institute. Získá tak mnohem bezpečnější bydliště. Holandská vláda si na oplátku získá chvilkovou vděčnost radikálních islamistů. „Sbohem, satanská Ayan,“ napsal jeden návštěvník diskusního fóra na extrémistickém serveru.

 

Jde zřejmě o první očividný případ politické emigrace z demokratické země, která je členem Evropské unie. Ilustruje postupný rozklad tzv. evropského sociálního státu. Stát již není schopen plnit svoji základní funkci: zajistit bezpečnost občanů.

„Před několika lety jsem byla v Praze,“ píše Agnes, účetní z Paříže, „a i když jako antirasistka jsem se styděla za ten pocit, připadala jsem si volná, relaxovaná a klidná, protože v Praze nebyli téměř žádní Arabové a muslimové jako u nás v Paříži, kde na mě mnozí muži a mladíci pohlížejí jako na méněcennou bytost, protože nenosím závoj. Nemluvě o antisemitismu, který je zde na vzestupu. Je to velmi, velmi smutné. Mnozí lidé s liberálními myšlenkami, kteří jsou arabsko-muslimského původu, se u nás cítí ohroženi vzestupem islámských integristů. Rovněž jsem cítila, že Francie již není vhodné místo pro výchovu dětí, pokud hledáte, co moji prarodiče, když přijeli do Francie z východní Evropy: svobodu, nepřítomnost rasismu a antisemitismu.“

 

Zatím by bylo předčasné stavět uprchlické tábory pro běžence ze západní Evropy. Konflikt zatím jen doutná. Plně propukne teprve během příštích dvou desetiletí v souvislosti s demografickou revolucí v řadě starých zemí EU. Hovoříme-li v České republice o imigrantech, máme obvykle na mysli občany bývalého Sovětského svazu. Ale jednou se možná staneme cílovou zemí pro imigranty z Holandska, Francie, Belgie, atd. Fantazie? Uvidíme za dvacet let. Možná dříve.

 

Nabízí se otázka, proč jsou západoevropské vlády tak absurdně velkorysé vůči kulturně nepřizpůsobivým imigrantům z Afriky a Blízkého východu. Odpověď: politický kalkul. V mnoha evropských zemích vládne levice anebo „střed“ s mnoha levicovými rysy. Imigranti (zvláště muslimové) v drtivé většině volí levici. Průzkum z Dánska ukázal, že přes 95 % imigrantů s volebním právem volí komunisty, reformované komunisty, sociální demokraty nebo radikály. Jen asi 4 % volí liberály, konzervativce nebo lidovce.

 

Zatímco v USA imigranti vykazují více než 90% ekonomickou aktivitu, imigranti v západní Evropě převážně spoléhají na sociální stát. A sociální stát spoléhá na ně. Velkorysé dávky umožňují přistěhovalcům bezpracný život (zatímco občané z nových zemí EU, kteří by pracovat chtěli, příliš vítáni nejsou.) Odměnou za sociální dávky volí noví občané doleva. Z hlediska politické aritmetiky je to logické. Z hlediska dlouhodobé ekonomické prosperity zničující. Možná, že Česká republika dožene ekonomickou úroveň Západu mnohem dříve než za dvacet let - protože tamní sociální stát směřuje do bezvýchodné situace.

Dodatek: Co se změnilo po deseti letech

1. Ayan Hirsi Ali žije v USA, neboť život v Evropě byl pro ni skutečně nebezpečný. Vdala se za světově proslulého historika Nialla Fergusona, který rovněž nedává Evropě mnoho šancí na klidnou budoucnost.

 

2. Antisemitismus v Evropě a zejména ve Francii je skutečně na vzestupu. Francouzští a belgičtí Židé migrují do Izraele, který je navzdory svým vlastním problémům vnímán jako bezpečnější země.

 

3. Paní Agnes, účetní z Paříže (skutečná žijící osoba, žádná literární fikce), mi kromě jiného ještě napsala: „Četla jsem islámské knihy a jsem stále více a více přesvědčena, že zkrátka čelíme novému fašismu společně s fašismem starým.“ Jsem stejného názoru.

 

4. Evropský sociální stát se dále rozkládá. Dluhy rostou a stát již není schopen plnit svoji základní funkci: zajistit bezpečnost občanů. Pokud na to nějaká osoba nebo nějaká strana nesměle poukáže, je hned osočována z xenofobie, rasismu a dalších myšlenkových zločinů.

 

5. Politický kalkul levice s tím, že imigranti převážně hlasují levicově, stále platí. Během posledních deseti let se ovšem objevila inovace: nyní již takto kalkuluje i dříve pravicová CDU německé kancléřky Merkelové.

 

6. Imigrace zoufalých bílých občanů ze západní Evropy se zatím České republice vyhýbá, neboť zdejší úroveň platů a jazyková bariéra je zásadní problém. (Mezi nečetné výjimky patří slavný dánský statistik a ekolog Bjørn Lomborg, jehož příjmy ovšem pocházejí odjinud.) Nicméně je to tip pro budoucnost: stálo by za úvahu učinit českou státní správu jazykově i uživatelsky přístupnější pro cizince hovořící anglicky, francouzsky, německy, italsky, atd. Rozumná míra imigrace, pokud nejde o masovou invazi s cílem pobírat sociální dávky a podřídit hostitelskou zemi své ideologii, společnost obohacuje. (Na Silvestra 2015 se Praha těšila velkému zájmu turistů ze Západní Evropy, neboť na rozdíl od Paříže nebo Bruselu se zatím nemusí bát uspořádat novoroční ohňostroj.)

 

7. Hodně štěstí nám všem do dalších deseti let!

Stín, foto Pavel Kohout

Stín, foto Pavel Kohout

Měnová politika: komedie plná omylů

Měnová politika: komedie plná omylů

Centrální banky se snaží dosáhnout určité závazné hodnoty růstu indexu spotřebitelských cen a zapomínají na vše ostatní.

celý článek >>>

Rozpočet 2016: žádné poučení

Rozpočet 2016: žádné poučení

Je pozoruhodné, že politiku „ode zdi ke zdi“ sledují prakticky všechny vyspělé státy s výjimkou Švýcarska.

celý článek >>>

Tři omyly ohledně terorismu

Tři omyly ohledně terorismu

V Koránu stojí psáno, že všechny národy, které nepřijaly Proroka, jsou hříšníci. Věřící mají právo a povinnost je obrat o majetek a zotročit.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD