Pražský  magistrát,  aneb  o  normálnosti  podrazů

21. 5. 2013

Primátor Bohuslav Svoboda je v politice poměrně krátce, ale pražská koalice se mu rozpadá pod rukama. Najednou zjišťuje, že není takový „alfa samec“, jak o sobě ještě před nedávnem sebevědomě prohlašoval. Možná takový býval, ale koaliční spory mu odsály sílu.

foto Pavel kohout

TOP 09 hledá podle pražského primátora cestu, jak vyhrát volby. To je podle Svobody důvod, proč vypověděla s ODS koaliční smlouvu.

 

„Náměstek Hudeček si myslí, že jeho osobní ambice jsou nejdůležitější na světě, že mu bude primátorský řetěz v jeho třiceti letech slušet. A ostatní z TOP 09 si myslí, že jim to pomůže ve volbách,“ říká Svoboda v rozhovoru pro ihned.cz.

 

Nezapomeňme, že v minulých volbách zvítězila „topka“ s 25 procenty. A to především díky skromně vystupujícímu a oblíbenému Zdeňku Tůmovi, který měl navíc pověst špičkového finančního experta z doby, kdy byl guvernérem České národní banky. Od TOP 09 Pražané čekali konečně zásadní změnu k lepšímu ve vedení města.

 

Jenomže ODS společně s ČSSD vytvořila koalici, která vyšachovala „topku“. Tato koalice byla mnoha voliči vnímána jako podraz. Ačkoli - podraz? V podmínkách poměrného volebního systému s koaličními vládami nejde o podraz, ale o normál. Anebo naopak: normální je podraz.

 

Svoboda by vzhledem ke svým trpkým zkušenostem měl být příznivcem knihy Úsvit. Nabízí totiž řešení i jeho problému. Přímo volený starosta nebo primátor by nemusel řešit žádné problémy v městské radě. Žádné potíže s koalicí, žádné pokoutní vyjednávání s opozicí, žádné podrazy. Město New York má jediného voleného představitele, jímž je starosta. Nepotřebuje koalice a podobné nesmysly. Tohle uváděl sám Svoboda v jednom rozhovoru jako doklad obtížnosti své vlastní situace.

 

A měl v tomto bodě naprostou pravdu!

 

Kdyby si Svoboda přečetl Úsvit, pochopil by, že právě tudy vede cesta. Jako přímo zvolený primátor by nemusel čelit vyjednávání s koaličními partnery a podrazům z jejich strany.

 

Tedy, samozřejmě za předpokladu, že by voliči Svobodu skutečně chtěli. V podmínkách přímých voleb totiž platí, že „voliči si můžou zvolit kohokoli“, jak pohoršeně konstatoval jeden nedávný neúspěšný kandidát do Senátu, shodou okolností rovněž z TOP 09.

 

Kohokoli - to znamená třeba i Zdeňka Tůmu. Kdyby existovaly přímé volby pražského primátora, Tůma by dnes řídil magistrát podle svého. Na svoji zodpovědnost. Buď by uspěl nebo ne. Ale nemohl by nic svádět na koaliční partnery.

 

Pro politiky zvyklé na to, že voliči jsou ovce poslušně sledující stranické barvy, je možnost volit „kohokoli“ zajisté nevýhoda. My voliči se ovšem díváme na problém z opačné perspektivy. V přímých volbách si můžeme zvolit toho, koho chceme.

 

Až na to, že zatím můžeme volit jen senátory a prezidenta.

Vzpomínka na Valtra Komárka

Vzpomínka na Valtra Komárka

Zemřel Valtr Komárek. Člověk, který měl bezpochyby významnou zásluhu na hospodářské transformaci české ekonomiky. Zásluhu nejen přímou ale i nepřímou.

celý článek >>>

Česká ekonomika klesá: proč

Česká ekonomika klesá: proč

Vláda prostě nedokázala daně jen tak zvýšit: musela tak učinit s vybraným sadismem.

celý článek >>>

Zeman a královna

Zeman a královna

Český prezident je ve své podstatě volený konstituční monarcha. Jde však o konstituční monarchii poměrně raného typu – o zřízení, kde panovník má stále nemalý díl moci.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD