Předlužený  kontinent

7. 4. 2013

Každý ví, že Evropské unii se v posledních letech nijak zvláště ekonomicky nedaří. Ale proč?

Volný pád, foto Pavel Kohout

O příčinách hospodářské slabosti Evropy vypovídá následující graf. Graf zachycuje vývoj objemu bankovních úvěrů. Poučný obrázek. Zachycuje úvěrovou bublinu, která praskla v roce 2008. Zatímco Amerika se vzpamatovala a vykazuje obnovený růst, Evropě se nechce dařit. Ochabnutí úvěrové tvorby jde ruku v ruce s hospodářskou slabostí.

 

Ale jak to, že se Evropě nedaří rozhýbat hospodářský mechanismus? Může za to expanzivnější politika amerického Federálního rezervního systému? Nebo snad nižší daně?

Zdroj: Federální rezervní banka St. Louis, Evropská centrální banka

Zdroj: Federální rezervní banka St. Louis, Evropská centrální banka

Ne, může za to něco docela jiného. Evropské dluhy jsou tak neuvěřitelně vysoké, že již nemají kam růst. Amerika není nejzadluženější ekonomikou světa. Tou je eurozóna:

Zdroj: Federální rezervní banka St. Louis, Evropská centrální banka

Zdroj: Federální rezervní banka St. Louis, Evropská centrální banka

V absolutním vyjádření je Evropa zadlužena asi 3,14 krát více než USA, pracujeme-li s celkovou velikostí bankovních úvěrů, které byly celkově poskytnuty podnikům, domácnostem, jiným organizacím, zkrátka všem obchodním protistranám komerčních bank. To je hodně. Až příliš.

 

Státní dluh tedy není všechno. Soukromý dluh je stejně důležitý. Někdy i více. Fakt, že evropské banky mají enormně naduřelé bilance kvůli přehnané úvěrové tvorbě během posledních dvaceti či třiceti let, je jednou z hlavních příčin chudokrevného růstu hospodářství EU. Není už kam naduřovat, abychom použili oblíbené slovo českého národohospodáře Aloise Rašína.

 

Dobrá. Víme, že EU je na tom špatně. Zejména vysoce zadlužené ekonomiky Evropské unie nemají další prostor k růstu. Ale co z toho vyplývá? Odstěhovat se na jiný kontinent? Koupit si opevněnou usedlost v brdských lesích a připravovat se na pád Evropy do podobné doby temna, jaká následovala po pádu Římského impéria?

 

Každé předlužení na makroekonomické úrovni lze řešit jen třemi způsoby: (1) bankrotem, (2) zvýšením daní, (3) inflací. Bankroty bank by byly tak devastující, že je nelze připustit. Zároveň nelze ani zvyšovat daně, aby bylo za co sanovat evropské banky, které budou krachovat. Voliči by politiky „sežrali“ a stejně již nelze daně zvyšovat. Není již kam.

 

Zbývá tedy (3) inflace, jakkoli to zní politicky nekorektně a v rozporu s posláním ECB. Když nebude jiná možnost (a to nebude), pak inflace je jediným možným výsledkem. Evropská centrální banka bude nakonec, navzdory všem předsevzetím, plánům a oficiálním statutům nucena uchýlit se k inflační politice. Dříve či později. Čím později, tím hůře.

 

To bude mít určité významné dopady na výnosy různých tříd investic. Ale o tom možná jindy.

Evropa, náš domov?

Evropa, náš domov?

Modrá vlajka s dvanácti hvězdami do kruhu nyní visí nad Pražským hradem. Názory na ni se mohou samozřejmě lišit.

celý článek >>>

Moje odpověď

Moje odpověď

Za neštěstí Kypru může převším slepá víra, že chybnému naložení s penězi může zabránit něco jiného než osobní zodpovědnost.

celý článek >>>

O zadluženém Nizozemí

O zadluženém Nizozemí

Holanďané jsou nejzadluženějším národem v eurozóně. Banky drží ve svých bilancích téměř 400 miliard euro v hypotečních úvěrech.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD