Proč  budu  volit  Svobodné

23. 9. 2013

Stranu svobodných občanů jsem volil již ve volbách v roce 2010. Nikdy, ani na krátký okamžik, jsem neměl důvod litovat.

 

Ani krátce po volbách, když vznikla trojkoalice ODS - TOP 09 - Věci veřejné. ODS jsem tehdy volit nemohl z řady důvodů. Počínaje nezvládnutím kapitálového trhu v 90. letech a konče parkovacími zónami v Praze. Ani TOP 09 jsem nemohl volit. Jak jsem měl věřit někomu, kdo se ještě o pár let dříve snažil zformovat koalici s ČSSD podpořenou komunisty?

Knížecí hypotéza („Z pytláků bývali vždycky na stará kolena dobří hajní“) se rovněž nepotvrdila. Takže TOP 09 ani omylem. Jsem velmi rád, že můj hlas tuhle stranu nepodpořil.

 

Věci veřejné jsou poněkud jiný případ. Stalo se populárním zvykem do nich kopat, ale já cítím potřebu se jich zastat. V roce 2010 jsem je nevolil, protože jsem je neznal a protože mi jejich představitelé přišli příliš naivní. A také byli.

 

Věci veřejné začínaly jako parta lidí s dobrými úmysly, kteří ovšem neměli utříděné názory. Zažil jsem to sám jako jejich poradce. Ve prospěch VV mohu uvést, že byli absolutně nedogmatičtí a zvali si k poradě nejrozmanitější okruh lidí. V průběhu času se VV rozloučily s některými výstředními a levicovými vizionáři a postupně se formovaly ve zřetelně pravicovou stranu. Není to jen můj subjektivní názor: je to zřejmé z historie jejich hlasování ve sněmovně.

 

V tomto okamžiku jejich koaliční partneři ucítili nebezpečnou konkurenci a připravili mediální atentát. Pomocí sestříhaných nahrávek a podobných „důkazů“ dokázali stranu rozštěpit a téměř zničit. Se spojenci jako ODS a TOP 09 člověk ani nepotřebuje nepřátele. Bohužel, pohádce o „Věcech veřejných jako podnikatelském projektu“ uvěřilo hodně lidí. Ve skutečnosti je podnikatelským projektem spíše TOP 09 než kterákoli jiná strana.

 

Ještě dvě věci k VV. Je pozoruhodné, jak se z hodně naivního subjektu během tří let stala strana, která systematicky hlasovala proti vyššími daním, proti účasti na Evropském stabilizačním mechanismu a podobně. Když jsem si dělal test na serveru volebnikalkulacka.cz, vyšla mi překvapivě vysoká míra shody s poslanci za Věci veřejné.

 

Druhá a prozatím poslední poznámka. Nebudu říkat ani psát nic zlého o Vítu Bártovi ani o Tomio Okamurovi. V případě druhého z nich jsem ovšem v rozpacích nad některými jeho výroky.

 

Volit ovšem budu opět Svobodné. Je to strana, kde znám nejvíce členů osobně, některé hodně dlouho a ve většině věcí si rozumíme. Alespoň v těch zásadních. Svobodní už existují nějakou dobu, a přestože nebyli zatím ve sněmovně, mají již určitou tradici. Jejich stanovy jsou patrně nejvíce demokratické ze všech dostupných stran. Pokud jde o ekonomickou kvalifikaci, ve svých řadách mají více odborníků než všechny ostatní strany dohromady. Strana svobodných nebyla nikdy namočena do jakéhokoli skandálu, ani skutečného ani vykonstruovaného.

 

Když říkám, že jsem volil Svobodné, lidé se mě občas ptají, zdali nelituji ztraceného hlasu. Moje odpověď: „Ne, nelituji. Můj hlas by byl ztracený, kdybych volil ODS. A kdybych byl nedejbože volil dokonce TOP 09, musel bych teď sám sobě nafackovat.“

DĚKUJI VŠEM, KDO DÁ SVŮJ HLAS STRANĚ SVOBODNÝCH OBČANŮ

Mám ke Svobodným i pár výhrad a v některým bodech s nimi nesouhlasím. Ve všech případech se však jedná o okrajové záležitosti. Vrátím se k nim v blízké době.

Myslíte, že není koho volit? Ale ano, je.

Myslíte, že není koho volit? Ale ano, je.

Strana svobodných občanů je poslední pravicová strana, kterou ještě můžete volit s klidným svědomím.

celý článek >>>

Kdo nehraje komedii

Kdo nehraje komedii

ODS jsem v roce 2006 odpustil několik zásadních omylů z minulosti a dal jí hlas a dokonce i veřejnou podporu, ale to bylo už definitivně naposledy.

celý článek >>>

Když věci vypadají zle

Když věci vypadají zle

Kdo se vzdá svobody výměnou za slibovanou prosperitu, přijde nakonec o obojí.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD