Proč  potřebujeme  Svátek  kapitálu

2. 5. 2017

První máj - Svátek práce. Odmalička jsem si kladl otázku, proč lidé slaví něco, kam se jim obvykle moc nechce. Zejména v reálném socialismu, kdy většina pracovišť zahajovala rachotu již o šesté ráno a mnoho lidí muselo vstávat za tmy i v létě.

 

Ale toto není úvaha o socialismu, nýbrž o kapitalismu. Jak známo z učebnic, kapitalismus je založen na trhu tří výrobních faktorů: práce, kapitálu a přírodních zdrojů. Přírodní zdroje se slaví odjakživa: dožínky, vinobraní, dočesná, nové Beaujolais, Den horníků a energetiků, den výplaty dividend akciové společnosti ČEZ... Ale proč nám chybí Svátek kapitálu?

 

Kapitál je stále považován na něco podezřelého, nečistého nebo vysloveně nemorálního. Samotné slovo „kapitalismus“ vzniklo jako urážka. Socialisté potřebovali v 19. století vymezit svoji víru (socialismus) vůči dosavadnímu systému, vzali tedy dávno známé slovo „kapitál“ a přidali k němu „ismus“. Hned byl na světě terč, do něhož bylo možno střílet. Nejprve obrazně, později doslova.

 

Kapitál je ve všeobecném podezření, protože někdo jej má a jiný nikoli - na rozdíl od schopnosti pracovat, kterou ve větší či menší míře má každý. Mimochodem, psychologické průzkumy ukazují, že lidé s podprůměrnými schopnostmi svůj výkon výrazně přeceňují, naopak lidé s nadprůměrnými, schopnostmi svůj výkon mírně podceňují. Úhrnem jsou ve vlastních očích téměř všichni lidé nadprůměrní pracanti. (Najděte si na internetu Dunningův-Krugerův efekt.)

 

S oslavami Svátku práce tedy není velký problém, neboť každý má pocit, že se ho to alespoň částečně týká. Ale Svátek kapitálu? Jejda. Problém. Člověk si uvědomí, v jaké je finanční situaci, což je pro většinu populace uvědomění nemilé.

 

Nejen to. Člověka napadne, že existuje celá dosti dlouhá řádka lidí, kteří nejenže by žádný kapitál mít neměli, ale, kdyby na světě bylo aspoň trochu spravedlnosti, seděli by v base (umírněný názor) anebo by dávno viseli na šibenici (názor radikálů). Jen samotná představa Svátku kapitálu budí zlost. Vždyť ti mizerové, kteří si nakradli, mají svátek každý den!

 

Ale kapitalista, to není jen ten prohnaný zlodějský mizera [sem si dosaďte sami jméno boháče, kterého obzvláště nesnášíte]. Kapitalista je i majitel hospůdky, kam s oblibou chodíte. Kapitalistou může být váš automechanik, holič, obchodník, instalatér, designér webovských stránek, a tak dále. Možná i vy sami jste kapitalistou, pokud vlastníte například byt na pronájem anebo nějaké akcie. Když je řeč o akciích: bez produktů velkého kapitálu by se vám těžko žilo: automobily, telefony, počítače, elektronika a strojírenství obecně, to vše vyžaduje koncentraci kapitálu a kapitálové trhy.

 

Máte-li pocit, že kapitalismus je kořenem všeho zla, pomyslete na země, kde kapitál není anebo je ho málo: Súdán, Čad, Somálsko... Ano, zní to trochu jako „co by za tenhle řízeček daly děti v Africe“, nicméně faktem zůstává, že bez kapitálu se ekonomika neobejde.

 

Nemám ale v úmyslu obhajovat přešlapy, intriky a nesmyslné rozmary českých miliardářů poukazem na to, že Somálsko je na tom ještě mnohem hůře. Málokterý český miliardář je výhrou pro tuto ekonomiku. Většinu z nich lze charakterizovat jako privatizační magnáty a dotační barony. Jejich bohatství v první řadě pochází z přesunů majetku a z přerozdělování než z geniálních myšlenek, vynálezů, skvělých produktů a služeb.

Není to tím, že Češi nejsou schopni geniálních nápadů, inovací nebo dokonce objevů. Často uvádím příběh profesora Holého a jeho týmu, z jejichž nápadů bohatne v první řadě americká firma Gilead Sciences. Jen dvě čísla: za posledních dvacet let hodnota akcie této firmy (burzovní symbol GILD) vzrostla z 0,69 dolaru na 68,55 dolaru. Dividendový výnos činí momentálně 3,05 procenta.

 

Pro lidstvo je zajisté lepší, když z blahodárných léků bohatnou Američané, než kdyby geniální myšlenky upadly do zapomnění. Ale proč musí Češi stále hrát roli trpělivých pracovitých oslíků, kteří pracují - a budou pracovat - na někoho jiného?

foto Pavel Kohout, Praha

Protože si to nechají líbit. Protože se nechali přesvědčit, že sociální jistoty jsou lepší než touha vyniknout a schopnost riskovat. Protože česká socialistická vláda vede svatou válku proti hospodským a holičům, zatímco vyspělý svět se zabývá roboty, umělou inteligencí, nanotechnologiemi, genetickým inženýrstvím a vůbec věcmi, které mění tento svět.

 

Samozřejmě i v Česku jsou lidé, kteří umějí udělat díru do světa. Z mladé generace vědců je to třeba geniální lingvista Tomáš Mikolov, který pracoval na projektech umělé inteligence pro Google a nyní pro Facebook. Americký sen je založit firmu a vydělat miliardu. Český sen je zdrhnout ze stojatých vod sociálního státu za lepším, pokud je to jen trochu možné.

 

Aby se věci změnily, potřebovali bychom Svátek kapitálu. Toho skutečného, tvořivého, plodného. Dotace a přerozdělování plodí jen korupci.

Tři moderní utopie

Tři moderní utopie

Něco o diktatuře, zákeřnosti, totalitních praktikách a skrytém nebezpečí.

celý článek >>>

Deset rad, jak zbohatnout

Deset rad, jak zbohatnout

Stále častěji jsem dostával otázky, jak zbohatnout pomocí investování. Nakonec jsem se rozhodl, že kapituluji. Prozradím to tajemství. Úplně a do poslední tečky. Ne, není to vtip.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD