Proroctví  na  rok  2014

6. 1. 2014

1. Akcie (hlavně americké) mohou překvapit směrem nahoru.

Koncem roku 2013 nabraly hlavní akciové indexy netušenou dynamiku. Akcie překvapily všechny, včetně vyhlášených optimistů. Doposud, od konce roku 2008, byly akcie poměrně levné. (Alespoň americké.) Trhy akciím dlouhodobě příliš nevěřily kvůli trvajícím obavám z krize.

 

Tyto obavy však ztrácejí opodstatnění. Spojené státy jsou z krize dávno venku. Objem investovatelného kapitálu je obrovský a stále roste. Rostou i zisky firem. Zisky amerických podniků vzrostly ve srovnání s předkrizovým obdobím o 61 procent. Kdybychom je srovnávali v obdobím po krizi, vzrostly dokonce o 115 procent! Objem likvidních peněz v USA vzrostl o 38 procent ve srovnání s krizovým zářím 2008.

 

Zdali v roce 2014 nastane bezhlavý „býčí běh“ akcií směrem vzhůru, není samozřejmě garantováno, ale řada předpokladů pro tuto možnost vývoje je splněna. Index Dow Jones je podhodnocen o 8 procent měřeno objemem likvidních peněz v ekonomice. Pokud se rozběhne optimistická vzestupná spirála, může mít ještě pěkný prostor k růstu - do té doby, než bude zase výrazně nad rovnováhou. Ale neumím ani přibližně odhadnout, kdy to bude.

2. Německé ekonomice se bude dařit i nadále, zbytek eurozóny se bude spíše jen ploužit.

Německá exportní ekonomika je natolik konkurenceschopná, že najde odbytiště kdekoli na světě. Ochabne-li poptávka z Číny, nahradí ji USA. To se vlastně již děje: říjnové statistiky vykázaly rekordní schodek americké obchodní bilance s Německem. O prosperitu Německa netřeba mít obavy.

Úvěry v eurozóně (domácnosti červeně, podniky modře, mld. EUR)

Zdroj: ECB

Zdroj: ECB

Jinak je tomu se zbytkem eurozóny, který se zatím nevzpamatoval z krize. Ale i tam lze hovořit o postupném dosahování dna. K mírnému obratu k lepšímu v Evropě nedochází ani tak díky „geniálním“ hospodářským politikám, jako spíše vzhledem k prostému faktu, že i nejhlubší propad se musí někde zastavit. Americká Velká deprese dosáhla nejhlubšího bodu po dvou až čtyřech letech (záleží na tom, jaké měřítko použijeme), bylo tedy už hodně načase, aby se Evropa začala postupně sbírat - více než pět let po Lehman Brothers!

 

Ovšem poslední údaje ukazují, že objem úvěrů domácnostem eurozóny stagnuje, zatímco objem podnikových úvěrů dokonce zaznamenává pokračující úvěrovou deflaci. Rok 2014 může možná přinést mírné zlepšení, ale nečekejme žádný mejdan.

3. Česká ekonomika: krok vpřed, dva kroky vzad

Teoreticky by česká ekonomika měla plout s proudem jako subdodavatel prosperujícího Německa. Pro některé podniky to i možná i bude platit. Otázkou je, zda to bude stačit na vytažení ekonomiky z vleklé stagnace. Pochybuji o tom. Tyto vlivy nelze vypočítat ani přibližně - zanechte vší naděje, kdož věříte v makroekonomické prognostické modely. Ty nikdy nefungují.

 

Jediné tvrdé číslo, se kterým lze pracovat, je 27. Týká se minimálního kursu koruny vůči euru, který se Česká národní banka zavázala dodržovat. V současnosti je tento kurs na hodnotě 27,5. Může i oslabit, ale pravděpodobně neposílí. Rozhodně ne pod 27 korun za euro.

 

To jinými slovy znamená, že velikost české ekonomiky vyjádřená v eurech poklesne během roku 2014 ve srovnání s rokem 2013. I kdyby se splnily všechny optimistické sliby ČNB, ekonomika se v eurovém vyjádření scvrkne přibližně o dvě procenta ve srovnání s rokem 2013. Jinými slovy, kdyby nebylo devalvace, mohli jsme být během roku 2014 zhruba o deset miliard euro výkonnější - vyjádřeno v nominálním hrubém domácím produktu přepočteném na eura.

 

Díky, Mirku. To jsme potřebovali.

zátiší, foto Pavel Kohout
Investice a alkohol

Investice a alkohol

Promítají se snad nějak charakterové rysy tří evropských civilizací také do výnosů investic?

celý článek >>>

Civilizační okruhy Evropy - kdo co pije

Civilizační okruhy Evropy - kdo co pije

Národy, které pijí převážně víno, mají jiný přístup k životu, k financím a k podnikání.

celý článek >>>

Čím jsou mi Češi sympatičtí

Čím jsou mi Češi sympatičtí

V minulém článku jsem uvedl několik věcí, které mě štvou na českém národě. Respektive na jeho části, neboť nesnáším škatulkování.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD