Když  vám  padá  systém

8. 12. 2012

Když vám neustále padá počítač, pravděpodobně reinstalujete operační systém anebo přejdete na nový systém. Ale co když neustále padá vláda? Co když systém státní správy a veřejných financí není funkční?

Znáte ten pocit: hard disk „šrotuje“, na displeji se otáčí přesýpací hodiny, ukazatel vytíženosti procesoru je na 100 procentech - a nic. Počítač je tak ponořen do řešení vlastních systémových problémů, že nemá čas na vás a na vaše aplikace.

Když vám padá systém - foto Pavel Kohout

Znáte i podobný pocit: vláda jedná do pozdních hodin, sněmovna je vytížena naplno - a nic. Politický systém je natolik zabrán do řešení vlastních problémů, že nemá čas řešit ty skutečné.

Někdy je to možná dobře. Kvalita zákonů často bývá taková, že je lepší, když sněmovna není akceschopná. Bohužel, akceschopnost zákonodárců bývá největší tehdy, když jde o zvyšování daní a podobná krátkodechá „řešení“.

Co uděláte, když váš počítač je zamořen viry, trojskými koni a červy do té míry, že nestojí za to trápit se s dílčími opravami?

A co uděláte, když zákony vaší země jsou zapleveleny chybami a přílepky do té míry, že překáží fungování společnosti a ekonomiky?

Instalace nového systému na počítači je relativně jednoduchá věc. Zavedení nového politického systému je podstatně složitější, a to i když všichni můžeme pozorovat už dvacet let, že nefunguje, jak má.

Vždycky se objeví nějaký ústavní právník, který moudře pohovoří o právní kontinuitě, o tradicích, a o tom, že vše je vlastně v pořádku, až na tu nešťastnou politickou kulturu. Vyměňte voliče a bude dobře. Do toho jim budou notovat politologové, že náš národ je takový a makový, nejsme zvyklí si vládnout, a tak vůbec. Mlčte a buďte rádi, že dnes se už kvůli politice nezavírá. (Až na výjimky.)

Právní kontinuita je racionální argument. U počítačů známe termín kompatibilita a víme, co znamená. Ale co tradice a tak dále? Kdyby se podobné jalové argumenty používaly v technice, dodnes bychom používali Windows 3.0 s desítkami záplat, které by stejně pořádně nefungovaly.

Výsledkem je, že naše zákony jsou sbírkou legislativního malware, kde je znát autorský rukopis všech možných ignorantů, ideologů, lobbistů a snaživých náměstků, kteří kdy připomínkovali návrhy zákonů. Výsledkem je binec, řečeno slušně. Na kvalitě zákonů ale závisí všechno: podnikání, veřejné finance, kultura, a konečně i nálada veřejnosti. Špatné zákony znamenají obrovské finanční ztráty, nezaměstnanost, rozhořčený lid.

Samotný politický systém definovaný Ústavou je špatně koncipovaný a špatně napsaný. Srovnání s Windows 3.0 je možná nefér vůči onomu obstarožnímu systému, který ostatně padal poměrně zřídka, pokud byl provozován na dostatečně silném stroji. Ústavní soud je zavalen podněty, neboť naši Ústavu nestačí přečíst a pochopit: je nutno ji vykládat, a to zhusta takovým způsobem, jako když staří Etruskové věštili budoucnost z vnitřností obětních zvířat.

Ne snad, že by všichni byli nespokojeni s dosavadním systémem. Někteří velmi profitují na nepořádku, na přílepcích, na obchodování s funkcemi a na děrách v zákonech. Ale daně jsou vysoké, výdaje státu jsou ještě vyšší a navíc katastrofálně neprůhledné, práce a podnikání trpí pod lavinou byrokracie.

Někdo říká „máme dost vlády, svrhněme ji, uspořádejme nové volby a bude lépe.“

Opravdu? Když změníme barvu pracovní plochy a tvar ikonek, bude vskutku lépe? Systém se zázračně umoudří a bude fungovat ku prospěchu nás všech? Hm.

Jiní říkají „ano, jistě systém je špatný, přimkněme se k Evropě a ona nám poskytne lepší.“

Vážně? Tak se podívejme na dluhy. Státní dluhy jsou notoricky známý problém. I stát postižený krizí relativně okrajově - Francie - má státní dluh ve výši 91 % HDP (druhý kvartál 2012, zdroj INSEE).

Dluhy jsou ale státní, nýbrž i soukromé. Největší čtyři ekonomiky EU (Německo, Francie, Itálie, Španělsko) měly v roce 1980 bankovní úvěry o hodnotě 95 % hrubého domácího produktu. V roce 2007, na vrcholu boomu, to bylo již průměrně 143 % HDP.

Další tři významné evropské ekonomiky (Belgie, Nizozemsko, Rakousko) zaznamenaly ve stejném období nárůst z 91 % HDP na 145 % HDP. Trojice skandinávských zemí, které jsou členy EU, zvýšila od roku 1980 zadlužení ze 48 % na 140 % HDP. Britové z 36 % na 188 %, Irové ze 39 % na 195 % HDP.

Evropa jede na dluh, veřejný i soukromý. Vyšší životní úroveň ve srovnání s Českem je jen půjčená.

Důvod? Většina evropských států nemá výrazně lepší politický systém, než máme my sami. Také tzv. vyspělé evropské země trpí vysokými výdaji, vysokými daněmi, vysokou nezaměstnaností a všemi neduhy, kterými trpíme sami. I korupce je přítomna, byť v různé míře.

Poraženecký argument „my Češi nejsme zvyklí vládnout si sami“ tedy nesedí. Francouzi jsou jistě zvyklí vládnout si sami. O jejich dluhu již byla řeč. Hrubý domácí produkt „tradičních“ členů EU je vyšší, ale je financován nesplatitelným dluhem. Soused je „bohatší“, protože má Mercedes a jezdí dvakrát ročně na luxusní dovolenou. To je vidět. Že je zatížen hypotékou, leasingem, spotřebitelským úvěrem a několika kreditními kartami, již na první pohled není vidět.

Západní Evropa tedy může sloužit spíše jako testovací laboratoř, která ukazuje, že ani vyšší politická kultura není všelékem. Údajně vyšší politická kultura, přesně řečeno.

Víme tedy, kde řešení nemáme hledat. Ale jaké máme racionální možnosti? O tom příště.

Alternativa neoliberalismu

Alternativa neoliberalismu

Plýtvání, dotace zájmovým skupinám, byrokratická zvůle, úplatky, kvóty, licence, povolení, byrokratická šikana, černé měnové kursy, uměle udržované státní podniky, právní džungle...

celý článek >>>

Je to v lidech? Ale kdepak.

Je to v lidech? Ale kdepak.

Ve skutečnosti je chování lidí určeno nastavením systému. Pokud stimuluje k podplácení a plýtvání, pak se bude podplácet a krást.

celý článek >>>

Bitva u Naseby, začátek české krize

Bitva u Naseby, začátek české krize

Téměř všemocná a zároveň politicky roztříštěná sněmovna nebude nikdy dobře fungovat.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD