Spasitelům  demokracie  I.

14. 7. 2013

V české politice a v médiích se rozmnožili zachránci demokracie, bojovníci proti vznikajícímu autoritativnímu režimu, strážci parlamentního systému a spasitelé, kteří nás zachrání před antiliberálním pučem. Například novinář Bohumil Pečinka toto úderné slovo používá hned třikrát v článku zvaném „Končí polistopadová republika“. Asi aby si je čtenáři dobře zapamatovali. Pro jistotu přidává ještě jeden převrat, dále frontální útok na systém a navíc polonásilné svržení vlády.

Hm. Pokud nežiji v jiné zemi, řekl bych, že premiér nebyl svržen, ale musel rezignovat po velmi ošklivém skandálu, který by v jakékoli civilizované zemi nutně musel mít stejné následky. Polonásilné svržení vlády? Ale jdi, Bobe.

Domina, foto Pavel Kohout

Vlastně hovoříme o dvou skandálech. Začněme s tím lechtivějším. Co asi měla policie dělat, když zjistila, že šéfka Úřadu vlády úkoluje vojenskou rozvědku z čistě soukromých důvodů? A že je ve styku s velmi podivnými osobami vyšetřovanými pro ještě divnější věci? Měla zavřít obě oči? Anebo diskrétně varovat aktéry příběhu, aby si dali pozor, což doporučuje Bohumil Pečinka?

 

Pokud by se tak stalo, znamenalo by to, že vše je vlastně v pořádku a stát je servisní organizace sloužící blahu politiků, případně jejich milenek.

Jenže stát není servisní organizace pro mocenskou věrchušku. Lidé, kteří vykonávají vysoké odpovědné funkce, jsou jen jeho nájemní správci. Nevlastní jej, ani jej nemají půjčený či propachtovaný. Státní majetek a státní aparát zde není proto, aby uspokojoval jejich tužby a potřeby, ale proto, aby jim sloužil k výkonu funkce.

 

Mimochodem, nemyslím, že úkolovat vojenskou tajnou službu se soukromým zadáním musí být nutně trestné na kriminální úrovni. Trestuhodné (na politické úrovni) ovšem je, že to vůbec někoho napadlo. A rozvědka měla tento požadavek příkře odmítnout. Zdali se trestného činu dopustili zadržení generálové, rozhodne soud. Vojenská rozvědka má ale z ostudy kabát, když ani nezjistila, že je sledována tajnou policií.

Druhý skandál je horší. Na rozdíl od poněkud operetní zápletky aféry Nagyová, skandál s udělením funkcí ve státem vlastněných společnostech coby úplatkem za porušení poslaneckého slibu a zrazení slibu daného voličům je mnohem větší průšvih, než se zdá. Tady už se politici bez ostychu chovají, jako kdyby stát byl přímo jejich majetek. Chovají se jako feudální panovníci, kteří udělují vazalům léna. Toto není demokracie, toto je temný středověk.

 

Právníci se mohou dohadovat, zdali jde o korupci podle toho či onoho paragrafu, nicméně ekonomická podstata transakce je jasná. Samozřejmě, že šlo o druh úplatku. Bez nejmenších pochybností. Mechanismus transakce přímo volá do nebe: /1/ „rebel“ se vzdá mandátu, /2/ jeho poslušný náhradník hlasuje v souladu s poslaneckým klubem proti volebnímu slibu své strany, /3/ „rebel“ dostává trafiku. Příčinná souvislost je nepřehlédnutelná jako červené víno na bílém ubruse.

 

Pokud toto není korupce, pak prostituci můžeme popsat jako vášnivé milostné vzplanutí čistě náhodně doprovázené finančním darem. A pokud toto někdo považuje za normální součást politiky, leccos tím o sobě prozrazuje.

 

Liberální ekonomika a liberální demokracie totiž neznamená, že úřady a místa v dozorčích radách jsou liberálně k dispozici politikům jako jejich majetek.

Komický je „argument“, že nabídka pracovního místa přece není úplatek. Nositelé této demagogie nás asi mají za úplné idioty, že ano, Kalousku.

 

Pokud tedy policejní akce bude znamenat konec podobných politických kšeftíků, půjde o velký přínos ke kvalitě demokracie. Protikorupční policie po dlouhých letech ochromení a praktické nečinnosti začala konečně honit lumpy, včetně těch vysoce postavených. Je to velmi nezvyklé v našich poměrech. Skandální je, že k tomu došlo tak pozdě.

 

Spasitelé demokracie ovšem vnucují představu, že policie za chvíli začne zavírat politické odpůrce na stadionech nebo je házet z vrtulníků do Máchova jezera. To je vskutku úsměvné. Co již úsměvné není, je představa, kolik podobných nebo ještě větších skandálů nebylo nikdy vyšetřováno.

 

 

...pokračování zítra

Nenápadný půvab populismu

Nenápadný půvab populismu

Populista slibuje hory a doly, modré z nebe, sníh v létě a právo na koupání u moře v lednu pro všechny. Sliby sociálních práv jsou vůbec doménou populistů.

celý článek >>>

Skutečná tragédie Petra Nečase

Skutečná tragédie Petra Nečase

Pro Kalouskův daňový masakr měl premiér Nečas problémy s rebely ve své straně. Někteří poslanci věcně poukazovali na fakt, že masivní zvyšování daní je v rozporu s volebním programem ODS.

celý článek >>>

Hnutí Úsvit versus kniha Úsvit

Hnutí Úsvit versus kniha Úsvit

Úsvit jsem nenapsal jako vlastní politický program, ale jako zoufalý dopis hozený v láhvi do moře v naději, že jej někdo najde.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD