Honzo,  Jakube,  Terezko,  koho  máme  volit?

Jaký paradox.

 

Jen 18 procent občanů důvěřuje Poslanecké sněmovně. Přesto poslanecký kandidát postoupil do druhého kola a má šanci stát se prezidentem republiky.

 

Vládě věří 17 procent a přesto jeden její člen získal instantní popularitu.

foto Pavel Kohout

Podle posledního dostupného výzkumu eurobarometru, jen 18 procent českých občanů se domnívá, že zavedení eura by mělo příznivé ekonomické důsledky. Přesto se do čela popularity dostane jeden z nejpevnějších zastánců „evropského projektu“.

 

Nikdo nemá rád nové, zvýšené daně. Nikdo nemá rád daňové revoluce rok co rok. A navzdory tomu všemu, poslanec, který pro toto všechno poslušně zvedal ruce, láme rekordy v oblíbenosti.

 

Vlasta Parkanová by v prezidentských volbách asi moc dobře neuspěla. Možná, že by ji porazil dokonce i Přemysl Sobotka. Ale její spolustraník a jeden ze dvou hlavních ochránců má zelenou.

Strana TOP 09 se potácí někde na hranici volitelnosti (podle skutečných, „necinknutých“ výzkumů) a přece její předseda se stal novopečeným idolem části veřejnosti.

 

Než mi tuhle záhadu vysvětlí někdo chytřejší, mám dvě pracovní hypotézy.

 

Hypotéza číslo jedna. Lidé mají rádi zvyšování daní a vzrušují je ohnivé diskuse, co zase bude dražší a o kolik. Nebo si oblíbili nákupní zájezdy do Drážďan do takové míry, že je vlastně těší, když jim TOP 09 poskytne záminku. Zároveň lidem nevadí korupce: aspoň je na co nadávat, vždyť je to tak zábavné. Též by rádi přijali euro. Koneckonců, v těch Drážďanech se pak bude snáze nakupovat, i když už nejspíš nebude za co. Jestli pak budeme muset posílat nějaké miliardy do Bruselu... Aspoň budeme mít šanci ukázat své evropanství. Přece nechceme zůstat na okraji dění, že.

 

Tedy jinými slovy, nemalá část národa sestává z masochistů, kteří jsou rádi, když je někdo trápí. Jakkoli je to neuvěřitelné, hlasy jsou hlasy a fakta jsou fakta.

 

Hypotéza číslo dvě. Obrovská investice do marketingu Karla Schwarzenberga nese ovoce. Brigády studentů cestujících po zemi s úkolem přesvědčovat lidi - tito „dobrovolníci“ brali tisícikorunu denně plus prokázané náklady na ubytování a dopravu. Poskytnout studentovi lukrativní brigádu znamená koupit si jeho loajalitu. Pak jsou zde rodiče, babičky a dědečkové s častými otázkami: „Hele, Honzo, Jakube, Terezko, vy studujete v té Praze a máte přehled. Koho máme vlastně volit?“ Koho? No přece toho, kdo platí.

 

Jak prosté. Vlastně to není ani paradox.

fotografie: Pavel Kohout
2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout
GAME DOWNLOAD