Ušetříme  miliony,  utrácíme  miliardy

Česká republika již před časem, na konci ledna 2011, uzavřela velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice.

 

O zavření českých diplomatických úřadů rozhodla vláda, důvodem byly škrty ve státním rozpočtu. Ministerstvo zahraničí dále zrušilo české velvyslanectví v Angole, v Kolumbii a Zimbabwe, konzulát v kanadském Montrealu, v Sydney a v Bombaji.

So long, foto Pavel Kohout

Lubomír Zaorálek již v roce 2010 upozorňoval, že rušení ublíží exportu a naruší tradiční síť diplomacie. Ministerstvo zahraničí pro časopis TÝDEN ale spočítalo, že zavřením pětice ambasád utratí ročně o 75 milionů méně. „Pokud Zaorálek tvrdí, že zrušením ambasád Česká republika nic neušetří, mohl by finanční náklady na jejich provoz v příštích letech nést sám,“ reagoval tehdy ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

 

„Jsme si vědomi toho, že se pokaždé najdou dobré důvody pro nerušení těch ambasád. Ale musí se s ohledem na kritický stav financí zkrátka řezat. Když k tomu nepřistoupíme, budeme kolabovat v příštích letech,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Beneš.

 

Tak. A co dělá vláda po několika letech od zavírání ambasád kvůli úspoře několika desítek milionů? Chce utratit deset miliard na podporu exportu. Ano.

 

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce navýšit pojistnou kapacitu státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) o 10 miliard korun. „Je to krok, který obecně může pomoct českým exportérům, protože pro proexportní politiku vlády je důležité pronikat i na jiné trhy, než je EU. A riskantnější trhy jsou v podstatě nedobytné bez pojištění úvěrových rizik,“ řekl pro Novinky.cz Kalousek.

Jistě, lze pochopit, že kapacita EGAPu nebyla dostatečná, a že její navýšení může dávat smysl. Pojištění exportu je něco trochu jiného než udržování ambasád. Ty jsou totiž důležitější. Nejprve je třeba navázat kontakt s obchodním partnerem ve vzdálené zemi. Pak je třeba pracovat na jeho rozvinutí. Následně je možné domluvit obchodní smlouvu a podepsat ji. Teprve potom je co pojišťovat.

 

Pro navazování a prohlubování kontaktů je role ambasád nezastupitelná. Zejména v rozvojových zemích Latinské Ameriky, Asie a Afriky je záštita zastupitelského úřadu nutným puncem solidnosti. Ambasáda je zárukou pro místní možné partnery, že obchodníci, kteří právě přiletěli z exotického Česka, nejsou parta podvodníků, ale seriózní byznysmeni. Večeře na českém velvyslanectví dodá vážnosti, které je třeba k získání důvěry.

 

Bez kontaktů zkrátka nejsou kontrakty. A bez ambasád nejsou kontakty. Czechtrade a podobné organizace jsou jen šidítka, která nemohou zastoupit skutečnou ekonomickou diplomacii.

V roce 2011 vykázal EGAP ztrátu ve výši 1,05 miliardy korun. Údajně „její rozsah nevybočuje z praxe obdobných úvěrových pojišťoven v zahraničí,“ prohlásil mluvčí EGAPu. Dobrá. Risk je zisk, kdo nehraje, nevyhraje. Ale během let 2002-2011 (starší ani novější údaje nejsou k dospozici) pojišťovna ztratila celkem asi 920 miliónů. Tedy více než 100 milionů ročně.

 

Pokud se údajně vyplatí provozovat dlouhodobě ztrátový EGAP, proč není možné najít pár desítek milionů na provoz ambasád v obchodně zajímavých zemích?

 

To by Karel Schwarzenberg měl vysvětlit. Nechtěl by ztráty EGAPu nést sám?

fotografie: Pavel Kohout
2012 - 2015
RSS