Zeman  a  přijetí  eura:  v  čem  se  prezidentský  kandidát  mýlí

18. 1. 2013

Kdyby mi v tom nebránila úcta k šedinám Miloše Zemana, napsal bych něco o naprostých ignorantech, kteří si myslí, že rozumějí financím, ale ve skutečnosti rozumějí... tušíte čemu. Například becherovce.

 

Ale mám přece jen jisté zábrany. Proto suše konstatuji, že o kvalitách Miloše Zemana jakožto ekonoma mám odůvodněné pochybnosti. Proč?

 

Miloš Zeman se vyslovil pro urychlené přijetí eura. Dobrá, mohou být i takové názory, ale Zeman ten svůj odůvodňuje naprosto chybně. V televizním rozhovoru a dříve v rozhovoru pro server Euractiv.cz opakovaně uvedl toto:

 

Otázka: Měla by Česká republika v horizontu několika let vstoupit do eurozóny?

 

Miloš Zeman: V současné době nemůžeme do eurozóny vstoupit, i kdybychom chtěli, a to kvůli maastrichtským kritériím. Kromě toho bychom poté museli projít obdobím ERM II (minimálně dvouleté období, po které musí národní centrální banka udržovat kurz vůči euru ve fluktuačním pásmu; pozn. red.). Já jsem kdysi říkal, že do eurozóny vstoupíme nejdříve v roce 2017, a zatím nemám, co bych na svém odhadu měnil.

foto Pavel Kohout

Otázka: A jste zastáncem jednotné měny?

 

Miloš Zeman: Ano, ale z trochu jiných důvodů než většina ostatních příznivců. Ti totiž argumentují zrušením transakčních nákladů. Já říkám, toto je jen třešnička na dortu, daleko důležitější je, že evropská měna je vedle dolaru jediná, která je schopná robustně odolávat náporu spekulantů. Vezměte si Sorose (amerického investora a filantropa maďarského původu George Sorose; pozn. red.), který spekuloval na pokles britské libry. Ten byl asi patnáctiprocentní a teprve díky tomu se Soros stal miliardářem. Národní měny nás tedy nezachrání, a kdyby jakýkoliv spekulant typu Sorose chtěl spekulovat s dolarem nebo eurem, vyláme si zuby. To je můj základní důvod pro přijetí eura: díky devizovým rezervám je tato měna odolná vůči jakýmkoliv spekulačním tlakům.

Tak. Pouze naprostý a neinformovaný laik si může myslet, že Soros nebo nějaký jeho pokračovatel by mohl provést s českou korunou stejný trik jako onehdy s librou v roce 1992. Tehdy totiž britská libra byla v režimu ERM, protože Británie se připravovala na členství v eurozóně. Kdyby se v roce 1992 nenacházela britská libra v tomto režimu s pevným kursem 2,95 DEM/GBP, spekulant George Soros by neměl na co útočit a nevydělal by pověstnou miliardu liber.

Sorosova akce v roce 1992 osvobodila Británii z Evropského směnného mechanismu. Tehdy to ovšem bylo vnímáno jako velká katastrofa. S odstupem času je zřejmé, že Soros Británii zachránil. Devalvace libry povzbudila britský export.

 

Většina spekulativních útoků a finančních krizí je zapříčiněna existencí nějakých uměle stanovených vazeb nebo koridorů: baltské státy a PIIGS (2008-10), Argentina (2001), Hong Kong (1998), Rusko (1998), Asie (1997), Česká republika (1997), Mexiko (1995), Velká Británie (1992) - to jsou jen některé příklady měnových a finančních krizí způsobených vazbou jedné měny na jinou anebo přijetím jiné měny do nevhodných podmínek.

 

Tedy krátce a dobře: volně plovoucí kurs není nebezpečný pro českou korunu ani pro českou ekonomiku. Nebezpečný by naopak mohl být režim ERM II, během něhož by české koruně skutečně mohl hrozit spekulativní útok.

 

Zeman to buď neví anebo oblbuje národ. Obě možnosti jsou neradostné.

Terezko, koho máme volit?

Terezko, koho máme volit?

Obrovská investice do marketingu Karla Schwarzenberga nese ovoce. Jen 18 procent občanů důvěřuje Poslanecké sněmovně. Přesto poslanecký kandidát postoupil do druhého kola a má šanci stát se prezidentem republiky.

celý článek >>>

Koho (ne)volit: Schwarzenberg

Koho (ne)volit: Schwarzenberg

„Není to žádný eurohujer, ale český vlastenec,“ hlásají oficiální webové stránky TOP 09. Eurohujerství by bylo snad možné odpustit. Pokrytectví nikoli.

celý článek >>>

Koho (ne)volit: Zeman

Koho (ne)volit: Zeman

Co mám proti němu? Za prvé, ležérně levicový postoj k daním. Vybírá se málo do průběžného penzijního systému? Žádná starost. Prostě zvýšíme daně (maskované jako „sociální pojištění“) a je to. Pat a Mat ve světě financí.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD