Zklamaným  voličům

28. 1. 2013

Milí přátelé, myslím, že chápu vaše zklamání. Zklamání, že namísto vašeho prezidentského kandidáta vyhrál ten „nesprávný“. Také můj prezidentský kandidát neuspěl. Nedostal se ani do druhého kola. Ano, v životě jsou i prohry a neúspěchy. Je třeba umět s nimi žít.

 

Stává se, že váš fotbalový klub prohraje důležitý zápas. Váš oblíbený film nedostane Oscara. Vaše akcie ztrácejí na hodnotě. Nebo něco ještě horšího. Přijdete o práci. Anebo dokonce o někoho blízkého.

 

Je třeba potáhnout město černým sametem, umlčet všechny zvony a zastavit hodiny, aby nerušily svým tikotem slavnostní žal? Ale kdepak. Život jde dál. Žít se musí. Žilo se za Gustáva Husáka, za říšského protektora Heydricha i za Františka Josefa.

 

Zklamání je třeba překonat. Měl bych jeden návrh pro všechny, kteří po sobotě 26. ledna 2013 mají pocit, že se jim hroutí svět.

foto Pavel Kohout

Tento návrh zní: překonejte žal informacemi. Čtěte. Zjistěte si něco více o politice a o historii. Nespoléhejte jen na jeden zdroj. K řízení automobilu potřebujete řidičský průkaz, který dostanete po složení zkoušek a praktických testů. K výkonu volebního práva nic podobného nepotřebujete, ale nebylo by lepší, kdyby všichni voliči věděli něco o politice, ekonomii a volebním programu, než aby volili jen podle obličeje? Anebo dokonce jen podle doporučení herců, zpěváků a bulvárních celebrit?

 

Například jen taková banální otázka, co je to vlastně pravice a levice. Zjistíte, že odpověď není samozřejmá ani jednoznačná. Anebo jaký je rozdíl mezi konzervatismem a liberalismem. Oba myšlenkové směry jsou „pravicové“, ale mnohdy mohou být v hlubokém rozporu. Jak je to s pravicovostí vašeho milovaného kandidáta? Co je to vlastně levice a proč se tak nazývá? Kdo je to liberál a jaké jsou vlastně druhy liberálů?

Nezůstávejte jen na povrchu měkkých věd, jakými jsou sociologie a politologie. Zajímejte se o ekonomické souvislosti, protože činy jsou vždy více než slova - a měřítkem činů jsou v politice peníze. Zjistíte, že za pravicovými slovy často bývají levicové činy a že někdy tomu bývá kupodivu naopak. Zjistíte, jak řeči kamuflují skutky a jak předvolební sliby bývají v rozporu s povolebními fakty. Zjistíte mnohé, co vám neřekli. Přiblížíte se podstatě věcí.

 

Pokud obrátíte své zklamání v něco plodnějšího, otevřou se vám oči a svět uvidíte v nových souvislostech. Politika už pro vás nebude jen trochu jiná sportovní disciplína. Podstatné už nebudou diskuse ve sterilním televizním studiu, ale vliv politiky na reálný život.

 

Je to trochu obtížnější, než chodit do kaváren a ujišťovat se navzájem, že náš kandidát je ten nejlepší jen proto, že je prostě nejlepší. Ale výměnou za trochu úsilí vám bude pocit, že se nenecháte jednoduše oblbnout a zmanipulovat.

 

Zkuste to - a v příštích volbách budete možná mít větší štěstí. Anebo aspoň vaše zklamání z předchozích voleb už nebude tak hořké.

Blahopřání novému prezidentovi

Blahopřání novému prezidentovi

Je známo, že jste orientován silně ve prospěch Evropské unie. Nezapomeňte však na prezidentský slib: „Slibuji věrnost České republice.“

celý článek >>>

Británie vs. Brusel

Británie vs. Brusel

Konflikt Británie s francouzsko-německo-bruselským blokem byl bohužel nevyhnutelný. Vyplývá z hluboké civilizační odlišnosti Británie a určité části evropského kontinentu.

celý článek >>>

Krysy na vládě

Krysy na vládě

Rozšířené zasedání NERVu k zákonu o veřejných zakázkách. Ty jsou již dlouho bolestí této země. Kdyby se podařilo zavést trochu lepší hospodaření, každoroční rozpočtový deficit státu by mohl být menší o desítky miliard.

celý článek >>>

Sdílet článek | starší články

fotografie: Pavel Kohout
programování: AG25 s.r.o., 2012 - 2015
RSS
NSTAGRAM
Pavel Kohout youtube videa
GAME DOWNLOAD